Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Gen. Gruszka będzie nowym szefem Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych

0
Podziel się:

Gen. broni Edward Gruszka, do niedawna dowódca operacyjny polskiego wojska,
w połowie sierpnia obejmie stanowisko szefa Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych. Postanowienie o
nominacji podpisał prezydent Bronisław Komorowski.

Gen. broni Edward Gruszka, do niedawna dowódca operacyjny polskiego wojska, w połowie sierpnia obejmie stanowisko szefa Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych. Postanowienie o nominacji podpisał prezydent Bronisław Komorowski.

Jak poinformował we wtorek PAP rzecznik prasowy BBN Marcin Skowron, Gruszka obejmie obowiązki od 15 sierpnia. Dzień wcześniej upłynie kadencja obecnego szefa Inspektoratu gen. dyw. Zbigniewa Tłoka-Kosowskiego.

W poniedziałek szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego gen. broni Mieczysław Gocuł przedstawił Gruszkę kierowniczej kadrze Inspektoratu, co rozpoczęło proces przekazywania obowiązków. W najbliższych dniach Gruszka ma spotkać się z pracownikami wszystkich szefostw i oddziałów.

56-letni gen. broni Edward Gruszka przez ostatnie trzy lata kierował Dowództwem Operacyjnym Sił Zbrojnych, gdzie w maju zastąpił go gen. dyw. Marek Tomaszycki. Wcześniej Gruszka dowodził m.in. 25. Brygadą Kawalerii Powietrznej (2000-2004), polską brygadą w składzie wielonarodowej dywizji w Iraku (2004), VI zmianą polskiego kontyngentu w tym kraju (2006) i 2. Korpusem Zmechanizowanym (2007-2009). Służył też jako pierwszy dowódca Wojsk Specjalnych (2006-2007) oraz zastępca dowódcy i - przez półtora miesiąca po katastrofie smoleńskiej - pełniący obowiązki dowódcy Wojsk Lądowych.

53-letni gen. dyw. Zbigniew Tłok-Kosowski Inspektoratem Wsparcia kierował przez dwie trzyletnie kadencje, począwszy o sierpnia 2007 r. Zanim objął to stanowisko, od 2006 r. pracował w BBN, najpierw jako radca-koordynator w departamencie systemów obronnych, potem jako dyrektor tego departamentu. Od 2001 r. służył w jednostce specjalnej GROM, gdzie m.in. uczestniczył w przygotowaniach do misji zagranicznych. Służbę wojskową rozpoczął w 1987 r. w 6. Brygadzie Desantowo-Szturmowej. Służył na misjach zagranicznych w Syrii, Bośni i Hercegowinie i Kosowie.

Inspektorat Wsparcia zajmuje się m.in. organizacją i kierowaniem logistyką, zarządza obroną terytorialną i administracją wojskową, koordynuje działanie jednostek, biorących udział w akcjach ratowniczych i likwidacji klęsk żywiołowych.

Od przyszłego roku Inspektorat ma zostać podporządkowany nowo utworzonemu Dowództwu Generalnemu, które zastąpi obecne dowództwa rodzajów sił zbrojnych. Zmiana ta pociągnie za sobą wykreślenie szefa Inspektoratu z puli stanowisk, na które wyznacza prezydent. (PAP)

ral/ pz/ ura/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)