Notowania

haga
06.09.2011 14:04

Generał Periszic skazany na 27 lat więzienia

Międzynarodowy Trybunał Karny ds. dawnej Jugosławii skazał byłego szefa sztabu generalnego armii jugosłowiańskiej.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Willeecole/Dreamstime)

Międzynarodowy Trybunał Karny do spraw dawnej Jugosławii skazał byłego szefa sztabu generalnego armii jugosłowiańskiej generała Momczilo Periszicia na 27 lat więzienia za pomoc i nakłanianie do okrucieństwa w czasie wojny na Bałkanach w latach 90.

67-letni Periszić był oskarżony o zbrodnie wojenne i zbrodnie przeciwko ludzkości popełnione przez podległe mu wojska w latach 1993-95 w Chorwacji oraz w Bośni i Hercegowinie. Prokurator żądał dla niego kary dożywotniego więzienia.

Zarzuty dotyczyły roli, jaką Periszić odegrał podczas ostrzału Zagrzebia w maju 1995 r. pociskami kasetowymi przez Serbów chorwackich, rozpoczętego w maju 1992 r. i trwającego 43 miesiące oblężenia Sarajewa, podczas którego zginęło 10 tys. cywilów, oraz masakry w Srebrenicy w lipcu 1995 r., gdzie siły Serbów bośniackich wymordowały blisko 8 tys. Bośniaków (Muzułmanów).

Według ONZ-owskiego trybunału, Periszić, szef sztabu generalnego armii jugosłowiańskiej w latach 1993-1998, utworzył centra, w których rekrutowano żołnierzy do wojska Serbów bośniackich dowodzonego przez generała Ratko Mladicia. Periszić zapewniał logistyczne wsparcie Serbom bośniackim i chorwackim, wiedząc, że jest ono wykorzystywane do popełniania zbrodni.

_ - Gen. Periszić, nawet gdy został poinformowany o zbrodniach popełnianych przez Serbów bośniackich, nadal dostarczał im pomoc _ - podkreślił sędzia Bakone Moloto, uzasadniając wyrok.

Periszić został uznany za winnego m.in. zabójstw, prześladowań politycznych, rasowych i religijnych oraz ataków na cywilów.

W części aktu oskarżenia dotyczącego masakry w Srebrenicy sędzia uznał za udowodnione zarzuty: morderstwa, czynów nieludzkich i prześladowania. Nie uznał jednak generała za winnego eksterminacji. _ Nie przedstawiono wystarczających dowodów _ na to, że oskarżony _ mógł przewidzieć _ masakrę na Bośniakach - powiedział Moloto.

Periszić, który nie przyznaje się do winy, jest jedynym przedstawicielem jugosłowiańskich władz skazanym za masakrę w Srebrenicy.

Uważany w latach wojny za bliskiego współpracownika prezydenta Serbii Slobodana Miloszevicia, został zwolniony ze stanowiska szefa sztabu w 1998 r. za krytykowanie polityki Belgradu w Kosowie.

Po odejściu z wojska założył partię polityczną i przyłączył się do reformatorskiego ruchu demokratycznego. Po obaleniu Miloszevicia w 2000 r. był krótko wicepremierem w rządzie zabitego później skrytobójczo Zorana Djindjicia. Został zmuszony do dymisji pod naciskiem oskarżeń o szpiegowanie na rzecz USA.

Generał oddał się w ręce trybunału haskiego 7 marca 2005 r., by - jak deklarował - _ bronić honoru i reputacji armii _. Jego proces rozpoczął się 2 października 2008 r.

Czytaj więcej o trybunale w Hadze
[ ( http://static1.money.pl/i/h/118/t153206.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/hadzic;mowi;ze;jest;niewinny;nie;ma;daty;procesu,102,0,896614.html) Hadżić się nie przyznaje. Kiedy proces? Oskarżony o zbrodnie wojenne i zbrodnie przeciwko ludzkości były przywódca Serbów chorwackich Goran Hadżić nie przyznał się do winy, gdy ponownie stanął przed sędziami ONZ-owskiego trybunału ds. zbrodni wojennych w dawnej Jugosławii.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/62/t141118.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/mladic;musicie;byc;cierpliwi;jestem;chorym;czlowiekiem,205,0,844237.html) Dzis pierwszy dzień procesu Ratko Mladicia Ratko Mladić był poszukiwany przez Trybunał Karny ONZ od 16 lat.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/75/t135243.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/kaddafi;trafi;przed;trybunal;w;hadze,87,0,829527.html) Kaddafi trafi przed trybunał w Hadze? Jutro ma pojawić się w niosek o wydanie trzech nakazów aresztowania osób najbardziej odpowiedzialnych za zbrodnie przeciwko ludzkości, do których doszło podczas wojny w Libii.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/101/t98149.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/chorwacja;protestuje;w;obronie;gotoviny,135,0,813703.html) Chorwacja protestuje w obronie Gotoviny Zdaniem premier Chorwacji Jadranki Kosor wczorajszy werdykt haskiego trybunału jest nie do zaakceptowania.
Tagi: haga, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz