Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Gilowska: mogę debatować, ale w konwencji dyskursu naukowego

0
Podziel się

Zyta Gilowska oświadczyła w czwartek, że może wziąć udział w debacie z
ministrem finansów Jackiem Rostowskim, jeżeli odbędzie się ona na forum akademickim. Prezes PiS
Jarosław Kaczyński popiera ten pomysł i podkreśla, że dyskusja odbyłaby się poza kampanią wyborczą.

bEhaBeWd

Zyta Gilowska oświadczyła w czwartek, że może wziąć udział w debacie z ministrem finansów Jackiem Rostowskim, jeżeli odbędzie się ona na forum akademickim. Prezes PiS Jarosław Kaczyński popiera ten pomysł i podkreśla, że dyskusja odbyłaby się poza kampanią wyborczą.

"Znaczącą trudnością w odbyciu publicznej debaty z ministrem finansów jest potrzeba zagwarantowania jej godnego przebiegu. Sądzę, że przyjęcie konwencji obowiązującej w dyskursie naukowym oraz wybór forum akademickiego stworzyłoby optymalne warunki dla racjonalnej rozmowy o faktach. Taka debata byłaby zgodna z przepisami prawa i pożyteczna dla obywateli. W takiej debacie mogę wziąć udział" - napisała Gilowska w oświadczeniu przesłanym PAP.

Gilowska zaznaczyła, że składa to oświadczenie mając świadomość: ograniczeń prawnych, w jakich przyszło jej działać, a zwłaszcza warunku niezależności oraz bezstronności w wykonywaniu zadań członka Rady Polityki Pieniężnej; ciążących na niej - jako byłym ministrze finansów - zobowiązań wobec obywateli; powinności aktywnego członka korporacji akademickiej; przysługujących obywatelowi praw i wolności konstytucyjnych.

bEhaBeWf

Kaczyński podczas konferencji prasowej przywołał oświadczenie Gilowskiej, w którym - jak powiedział - mówi ona "w sposób jednoznaczny, że debata w warunkach akademickich powinna się odbyć".

"Otóż ta dyskusja odbyta poza kampanią wyborczą, ale nie w sensie czasowym, a w sensie organizacyjnym, na przykład na jakiejś uczelni, z całą pewnością będzie służyła poinformowaniu obywateli o sprawie niesłychanie wręcz ważnej - ogromna część polskich obywateli (...) uważa, że stan finansów publicznych jest w tej chwili przez władze ukrywany" - przekonywał prezes PiS.

Jak dodał, "to sytuacja niemożliwa do zaakceptowania, w szczególności przed samymi wyborami". Kaczyński zaznaczył, że "wartością jest obywatel poinformowany, a nie niepoinformowany".

"Liczymy na to, że nie będzie ucieczki, nie będzie obaw, a będzie poważna debata" - dodał.

bEhaBeWl

Prezes PiS zapowiedział, że w przyszłym tygodniu europoseł PiS Janusz Wojciechowski będzie czekał na przedstawiciela PO. "Podejmie debatę na temat rolnictwa. Jeżeli będzie życzenie z drugiej strony, to także polityki regionalnej" - powiedział.

Kaczyński podkreślił, że jego partia nie wycofuje się z propozycji debat eksperckich. "Nie wycofujemy się. Przyjmujemy założenie, że obydwie partie w sposób suwerenny będą decydować, kto będzie je reprezentował" - zaznaczył.

W środę Gilowska wykluczyła swój udział w debacie wyborczej i zadeklarowała apolityczność. "Osobiście uważam, że można sobie wyobrazić dobry dyskurs publiczny w każdym miejscu i czasie, o ile konwencja byłaby surowa, sprzyjająca wymianie poglądów, miała charakter ekspercki, przypominała debatę akademicką. Natomiast obecnie czas jest bardzo nerwowy i nie wydaje mi się, by było możliwe ustalenie warunków dyskursu z moim udziałem" - powiedziała.

Według propozycji PiS, między 11 a 18 września miałaby odbyć się debata na temat rolnictwa, w której partię Kaczyńskiego reprezentowałby europoseł PiS Janusz Wojciechowski; 18-21 września - debata o wojsku z udziałem b. szefa MSWiA Ludwika Dorna; 25 września - 2 października - debata o polityce zagranicznej z udziałem b. wiceministra spraw zagranicznych Witolda Waszczykowskiego; po 2 października - debata o dialogu społecznym z udziałem b. szefa NSZZ "Solidarność" Janusza Śniadka, a także o gospodarce i finansach z udziałem członkini Rady Polityki Pieniężnej Zyty Gilowskiej.(PAP)

bEhaBeWm

tgo/ mag/

bEhaBeWG
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)