Notowania

a(h1n1)
05.11.2009 21:24

GIS będzie informował o każdym potwierdzonym przypadku grypy typu A: H1N1

Główny Inspektorat Sanitarny będzie nadal informował o każdym zarejestrowanym przypadku zachorowania na nową grypę typu A/H1N1 - poinformował w czwartek rzecznik GIS Jan Bondar.

Podziel się
Dodaj komentarz

*Główny Inspektorat Sanitarny będzie nadal informował o każdym zarejestrowanym przypadku zachorowania na nową grypę typu A/H1N1 - poinformował w czwartek rzecznik GIS Jan Bondar. *

Ani Inspektorat, ani Ministerstwo Zdrowia nie informują natomiast o zapasach leków i szczepionek przeciw grypie sezonowej. Te ostatnie są stale dostępne w większości aptek, bo - jak mówią farmaceuci - nie zanotowali zwiększonego zainteresowania nimi klientów.

Według Bondara, w czwartek w całej Polsce zarejestrowano od końca kwietnia 193 przypadki zachorowań na nową grypę - to tyle samo, co w środę. Jednak rzeczniczka mazurskiego sanepidu Elżbieta Łabaj poinformowała PAP o 10 nowych przypadkach grypy AH1N1 potwierdzonych w czwartek przez epidemiologów na Warmii i Mazurach. Do tej pory w regionie zachorowało na tę grypę 14 pacjentów.

Jak poinformował rzecznik GIS, w Polsce rejestruje się tygodniowo ok. 10 tys. zachorowań na grypę sezonową i infekcje grypopodobne, wywoływane przez ponad 200 różnych wirusów. "To standardowa liczba w porównaniu z poprzednimi latami" - powiedział.

Zarówno Ministerstwo Zdrowia, jak i GIS nie informują o zapasach leków stosowanych w najcięższych przpadkach grypy. MZ zapewnia jednak, że ich nie zabraknie. Jak ustaliła PAP na podstawie rozmów z farmaceutami, w wielu polskich aptekach brakuje popularnego, sprzedawanego na receptę, leku przeciwko grypie; jest on natomiast dostępny w szpitalach. Po wystąpieniu grypy A/H1N1 producent leku znacznie podwyższył jego cenę.

Według TVN, polskie zapasy leków antywirusowych stosowanych w najcięższych przypadkach grypy wystarczą do leczenia zaledwie trzech procent Polaków. Według Światowej Organizacji Zdrowia, zapasy powinny wystarczyć dla 20 proc. społeczeństwa.

Jak powiedział PAP Tomasz Misztal z GIS, szpitale dysponują lekami zawierającym substancje oseltamiwir i zanamiwir (stosowane przy grypie typu A i B). Natomiast w aptekach dostępny jest lek na bazie rymantadyny (grypa typu A).

Jak podkreślają eksperci, leki przeciwwirusowe nie gwarantują 100-procentowej skuteczności; z reguły łagodzą one objawy i przebieg choroby.

Mimo licznych w ostatnich dniach apeli ekspertów o zaszczepienie się przeciwko grypie sezonowej, w aptekach nie zanotowano zwiększonego zainteresowania klientów zakupem szczepionek. O zaszczepienie się apelowała wielokrotnie m.in. szefowa Krajowego Ośrodka ds. Grypy Lidia Brydak. "Może trochę więcej osób pyta o te szczepionki, ale nie jest to jakaś powalająca liczba" - poinformowała PAP Barbara Kulczycka z apteki w Tarnobrzegu.

Wciąż natomiast wielkim zainteresowaniem cieszą się maseczki higieniczne. "O maseczki pyta każdy pacjent. Nie sprzedajemy ich, bo nie mamy - nie ma ich w hurtowniach" - powiedziała PAP farmaceutka z apteki w centrum handlowym przy Dworcu Wileńskim w Warszawie Magdalena Kloczkowska-Erbel. Jest tak mimo tego, że eksperci oceniają skuteczność maseczek jako nikłą. "Maseczka to półśrodek. Przestańmy wierzyć w mity, że maseczka to jest panaceum. Po pierwsze trzeba się zaszczepić" - mówiła w poniedziałek prof. Brydak.

Według niej, co roku z powodu grypy sezonowej na świecie choruje do 1,5 mld osób, umiera natomiast do miliona. W ostatnim sezonie w Polsce zaszczepiło się tylko 5,2 proc. populacji, czyli ok. 2 mln osób.(PAP)

ktt/ bk/

Tagi: a(h1n1), wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz