Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Gliwice: Pionierska operacja rekonstrukcji języka

0
Podziel się:

Pierwszą w Polsce rekonstrukcję języka z
odtworzeniem ruchomości i czucia tego organu przeprowadzono w
poniedziałek w Centrum Onkologii - Instytucie im. Marii
Skłodowskiej-Curie w Gliwicach.

Pierwszą w Polsce rekonstrukcję języka z odtworzeniem ruchomości i czucia tego organu przeprowadzono w poniedziałek w Centrum Onkologii - Instytucie im. Marii Skłodowskiej-Curie w Gliwicach.

Operowano 23-letniego mężczyznę, cierpiącego na nowotwór języka. Przed operacją bardzo cierpiał i mówił z trudem. Lekarze musieli mu usunąć cały język wraz z nasadą, dno jamy ustnej i węzły chłonne. Materiał do rekonstrukcji pobrano z uda pacjenta.

Podczas kilkugodzinnego zabiegu najpierw usunięto zaatakowane przez nowotwór organy, potem w badaniach histopatologicznych sprawdzono, czy nie pozostawiono żadnych komórek nowotworowych, a następnie z uda pacjenta pobrano płat tkanki - skóry, tkanki tłuszczowej i mięśni z nerwami i naczyniami krwionośnymi, który po odpowiednim wymodelowaniu zastąpił jego język.

"Ten chory nie mógłby żyć bez rekonstrukcji, ponieważ ubytki byłyby za duże i nie mógłby korzystać z kluczowych dla życia funkcji" - powiedział dziennikarzom Adam Maciejewski z zespołu chirurgów rekonstrukcyjnych.

Po operacji chorego czeka radioterapia, a potem rehabilitacja, również z logopedą. Będzie mógł poruszać językiem, będzie też odczuwał nim ból czy zmiany temperatury, nie da się natomiast przywrócić funkcji smaku.

W zabiegu uczestniczył prof. Ron Yu z Centrum Raka im. Andersona w Houston w Stanach Zjednoczonych - jeden z najwybitniejszych chirurgów rekonstrukcyjnych na świecie. W ośrodku tym kształcili się lekarze z gliwickiego instytutu. W placówce tej w poniedziałek rozpoczęło się dwudniowe sympozjum, poświęcone postępom w skojarzonym leczeniu raka z udziałem lekarzy z całej Polski i gości zza granicy.

Jak podkreślił prof. Yu, rekonstrukcja języka należy do najtrudniejszych operacji tego typu. "W porównaniu z tym zabiegiem rekonstrukcja piersi to rzecz bardzo prosta. Jest tak dlatego, że język pełni bardzo ważne funkcje - odpowiada za mówienie i połykanie. Po takiej operacji przynajmniej połowa pacjentów może jeść normalnie, mogą też dość dobrze mówić - na tyle dobrze, by rozumieli ich obcy ludzie, nie tylko rodzina" -powiedział PAP.

To kolejna pionierska operacja, przeprowadzona w gliwickim Instytucie Onkologii. W lipcu 21-letniemu pacjentowi zrekonstruowano kość udową, zniszczoną przez nowotwór. Była to pierwsza w Europie i jedna z niewielu na świecie operacji tego typu.

Mężczyzna chorował na złośliwego mięsaka kości udowej, który naciekał otaczające mięśnie. Zgodnie z obowiązującymi standardami terapeutycznymi groziła mu amputacja całej kończyny.

Dzięki operacji pacjent zachował nogę, obecnie pomyślnie przechodzi rehabilitację. Do rekonstrukcji wykorzystano kość strzałki z drugiej nogi, zastosowano też płytę tytanową, stabilizującą zrekonstruowane udo.

Od listopada 2001 r. w Instytucie Onkologii w Gliwicach przeprowadzono ponad 300 operacji rekonstrukcji elementów głowy i szyi oraz ponad 50 rekonstrukcji piersi. (PAP)

lun/ mskr/

gliwice
wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)