Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Głód w Afryce? Rebelianci zaprzeczają

0
Podziel się:

Powiązani z Al-Kaidą, somalijscy radykałowie islamscy z ruchu Al-Szebab odrzucają ocenę ONZ.

Głód w Afryce? Rebelianci zaprzeczają
(PAP/EPA)
bFfJFbat

*Powiązani z Al-Kaidą radykałowie islamscy z ruchu Al-Szebab odrzucają ocenę ONZ, według której w kontrolowanych przez nich dwóch regionach na południu Somalii panuje głód - podała agencja AFP, powołując się na przedstawiciela rebeliantów. *

_ - W Somalii panuje susza, ale nie głód. To co głosi ONZ, to fałsz w 100 procentach _ - powiedział szejk Ali Mohamud Rage. Według niego, ocena sytuacji w Somalii dokonana przez ONZ jest _ deklaracją polityczną _.

Jak dodał Rage, organizacje humanitarne, którym wcześniej zakazano działalności w regionach kontrolowanych przez szebabów, _ wciąż nie są tam mile widziane _. Ruch Al-Szebab zakazał w 2009 roku działalności wielu organizacjom humanitarnym, w tym Światowemu Programowi Żywnościowemu. Ta agenda ONZ kontynuowała jednak swoją działalność w Somalii, zwłaszcza w stolicy Mogadiszu.

bFfJFbav

Przedwczoraj wysoki przedstawiciel ruchu Al-Szebab oświadczył anonimowo, że w obliczu poważnej sytuacji humanitarnej jego organizacja zgadza się na pomoc międzynarodową, lecz pod pewnymi warunkami: pomoc ma _ być dostarczana wyłącznie w oparciu o kryteria humanitarne _ i _ mają być przestrzegane wartości religijne Somalijczyków-muzułmanów _.

Zobacz także: ONZ alarmuje: Klęska głodu w Afryce (AP, ang):

Wspólnota międzynarodowa wyraziła gotowość wysłania pomocy do ogarniętych suszą i cierpiących głód południowych regionów Somalii pod warunkiem, że zostanie ona bezpośrednio dostarczona ludności i nie trafi do islamskich rebeliantów kontrolujących te obszary kraju.

bFfJFbaB

Szebabowie od kilku lat umacniają swe wpływy i kontrolują coraz większą część terytorium Somalii.

Dyrektor Amerykańskiej Agencji ds. Rozwoju Międzynarodowego (USAID) Rajiv Shah ocenił w czwartek, że chodzi o dostarczenie pomocy tym, _ którzy najbardziej tego potrzebują, czyli ludności, a nie organizacjom terrorystycznym _

_ _Według ONZ, susza dotknęła około 12 milionów ludzi w Rogu Afryki i jest to _ najpoważniejszy kryzys żywnościowy _ na kontynencie afrykańskim w ciągu ostatnich 20 lat. ONZ ostrzega, że opóźnienia w dostarczeniu pomocy humanitarnej mogą spowodować jeszcze więcej ofiar śmiertelnych.

Przedwczoraj sekretarz generalny ONZ Ban Ki Mun zaapelował o zgromadzenie 1,6 mld dolarów na walkę z głodem w samej Somalii.

bFfJFbaC

Czytaj w Money.pl

bFfJFbaW
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)