Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Głos polskich biskupów w sprawie mszy trydenckiej

0
Podziel się:

Polscy biskupi w przekazanym KAI komunikacie,
podkreślają, że nowe normy dotyczące sprawowania mszy
trydenckiej, wyrażone w ogłoszonym w sobotę przez Benedykta XVI
dokumencie, "mogą pomóc w rozwiązaniu napięć tam, gdzie powstały
one w wyniku wprowadzania reformy liturgii po Soborze Watykańskim
II".

Polscy biskupi w przekazanym KAI komunikacie, podkreślają, że nowe normy dotyczące sprawowania mszy trydenckiej, wyrażone w ogłoszonym w sobotę przez Benedykta XVI dokumencie, "mogą pomóc w rozwiązaniu napięć tam, gdzie powstały one w wyniku wprowadzania reformy liturgii po Soborze Watykańskim II".

Biskupi napisali, że włączają się w pasterską misję papieża Benedykta XVI i podzielają Jego troskę o dobro Kościoła wyrażoną w Liście do Biskupów towarzyszącym opublikowanemu w sobotę dokumentowi w formie tak zwanego "Motu proprio". Papież przywraca w nim prawo do korzystania z ostatniej wersji Mszału Piusa V z 1962 roku.

Postanowienia dokumentu pod tytułem "Summorum Pontificum" wejdą w życie 14 września, co oznacza, że od tego dnia obowiązywać będą w Kościele katolickim dwa mszały - obecny, zwyczajny, obowiązujący od czasu reformy liturgii w 1970 roku, przeprowadzonej za pontyfikatu Pawła VI i nadzwyczajny przedsoborowy, zwany też trydenckim.

Zdaniem biskupów wprowadzenia przez Benedykta XVI nowych norm, ma na celu "zachowanie bogatego dziedzictwa liturgicznego i zwrócenie uwagi na ciągłość kultu Bożego w Kościele."

"Mają one także ułatwić odnalezienie utraconej więzi jedności środowiskom, które z powodu przywiązania do liturgii przedsoborowej oddaliły się od pełnej jedności z Kościołem. Ojciec Święty, idąc śladem swego Poprzednika Sługi Bożego Jana Pawła II, akcentuje mocno ważność soborowej odnowy liturgicznej, potwierdzając jednocześnie możliwość sprawowania liturgii w rycie przedsoborowym." - czytamy w komunikacie.

Jak podkreślają biskupi, Benedykt XVI rozwija myśl Jana Pawła II (dokument"Ecclesia Dei"). Papież zaznacza, że liturgia posoborowa jest tym samym rytem, jaki obowiązywał przed reformą z 1970 r.

Biskupi zachęcają wiernych do modlitw w intencji "Piotra naszych czasów" oraz do korzystania z "duchowego skarbca liturgii Kościoła".

Komunikat w imieniu polskich biskupów podpisali: przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Józef Michalik oraz sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski bp Piotr Libera.

Decyzja papieża zakłada, że zgodnie z tradycyjnym mszałem będzie można nie tylko odprawiać msze, ale także udzielać ślubu, chrztu i pogrzebu. Benedykt XVI postanowił, że w przypadku dużej liczby wiernych, pragnących uczestniczyć we mszach łacińskich, będzie można utworzyć dla nich osobną parafię. (PAP)

pro/ dym/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)