Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Główny Lekarz Weterynarii: o rodzaju wirusa rozstrzygną badania z Weybridge

0
Podziel się:

5.3.Toruń (PAP) - Główny Lekarz Weterynarii Krzysztof Jażdżewski
poinformował PAP, że rozstrzygające w sprawie rodzaju wirusa
ptasiej grypy, którą był zarażony martwy łabędź znaleziony w
czwartek w Toruniu, będą wyniki badań przeprowadzonych w
laboratorium w Weybridge pod Londynem.

*5.3.Toruń (PAP) - Główny Lekarz Weterynarii Krzysztof Jażdżewski poinformował PAP, że rozstrzygające w sprawie rodzaju wirusa ptasiej grypy, którą był zarażony martwy łabędź znaleziony w czwartek w Toruniu, będą wyniki badań przeprowadzonych w laboratorium w Weybridge pod Londynem. *

"Wyniki mają być znane w połowie przyszłego tygodnia, może w czwartek" - powiedział PAP Jażdżewski w niedzielę wieczorem.

"W takich przypadkach, jak grypa, która jest chorobą bardzo istotną z punktu notyfikowania i podejmowanych działań, musi być potwierdzenie z Weybridge. Próbki do badań zostaną wysłane najbliższym samolotem rejsowym w poniedziałek" - podkreślił Jażdżewski.

Laboratorium w Weybridge, w południowo-wschodniej Anglii (hrabstwo Surrey), prowadzi prace dla Unii Europejskiej i ma bazę danych na temat znanych odmian ptasiej grypy umożliwiającą prowadzenie badań porównawczych.

Procedura unijna wymaga, by próbki pobrane od martwych ptaków w którymś z krajów UE były zbadane w laboratorium w Weybridge w celu ustalenia, czy powodem śmierci był wirus H5N1 zdolny do przenoszenia się na ludzi. (PAP)

rau/ mskr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)