Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Gmina Szczecinek chce odzyskać sołectwa włączone do miasta

0
Podziel się:

Władze gminy wiejskiej Szczecinek (Zachodniopomorskie) chcą odzyskać
sołectwa Trzesieka i Świątki, które od 1 stycznia 2010 r. zostaną włączone do miasta Szczecinek.

Władze gminy wiejskiej Szczecinek (Zachodniopomorskie) chcą odzyskać sołectwa Trzesieka i Świątki, które od 1 stycznia 2010 r. zostaną włączone do miasta Szczecinek.

W piątek po południu na nadzwyczajnej sesji Rada Gminy Szczecinek przyjęła uchwałę w sprawie zmiany granic administracyjnych. Przewodniczący rady Henryk Wyszomirski powiedział PAP, że zapisana w uchwale zmiana ma polegać na przyłączeniu większości terenów dwóch "zaanektowanych sołectw". Miałoby się to stać 1 stycznia 2011 r.

Uchwałę przyjęto 10 głosami "za", przy dwóch wstrzymujących się. Jeden radny nie wziął udziału w głosowaniu.

"Chcemy zostawić miastu jedynie działki leżące na tzw. drugim brzegu jeziora Trzesiecko" - dodał Wyszomirski.

Według przewodniczącego rady gminy, uchwała może opóźnić przejęcie przez miasto Trzesieki i Świątek. "W toku będzie kolejna procedura zmiany granic administracyjnych, więc sprawę należy traktować jako niezakończoną" - wyjaśnił Wyszomirski.

Z kolei zdaniem burmistrza Szczecinka Jerzego Hardie-Douglasa, przyjęta w piątek przez Radę Gminy Szczecinek uchwała "niczego nie zmieni"

"Grunty części sołectwa Trzesieka i całego sołectwa Świątki od 1 stycznia 2010 r. znajdą się w granicach administracyjnych miasta. Jeżeli wojewoda nie uchyli tej uchwały, to oczywiście rozpocznie się cała związana z nią procedura. Sądzę jednak, że ten plan ma zero szans na realizację. Uchwałę uważam za absurdalną i traktuję ją jako przedwyborcze ruchy, bo pozycja wójta jest obecnie osłabiona" - powiedział PAP Jerzy Hardie-Douglas.

O przyłączeniu od 1 stycznia 2010 r. do miasta Szczecinek części sołectwa Trzesieka i całego sołectwa Świątki (łącznie 1132,94 ha) Rada Ministrów zdecydowała 28 lipca tego roku.

O zmianę granic wnioskowało miasto, argumentując to m.in. koniecznością kompleksowego zagospodarowania terenów wokół jeziora Trzesiecko, które obecnie tylko w części należy do Szczecinka.

Mieszkańcy obu sołectw sprzeciwiali się planom miasta, m.in. blokując trzy razy przebiegającą przez Szczecinek drogę krajową nr 11 Kołobrzeg - Bytom. W konsultacjach społecznych w Trzesiece przeciwko przełączeniu było 83,8 proc. mieszkańców (frekwencja wyniosła 56,67 proc.), w Świątkach - 86,9 proc. (frekwencja 66,82 proc.).

Wyniki te spowodowały, że w pierwszych projektach rozporządzenia przygotowanego przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji na Radę Ministrów wniosek miasta Szczecinek opiniowano negatywnie. Pozytywna opinia została zapisana w projekcie dopiero na kilka dni przez posiedzeniem rządu.

Po tym jak Rada Ministrów zatwierdziła zmianę granic, wójt gminy wiejskiej Szczecinek Janusz Babiński zapowiadał, że będzie dążył do zmiany tej decyzji. Przewodniczący rady gminy Henryk Wyszomirski powiedział w piątek PAP, że we wrześniu ma być przyjęta uchwała o złożeniu skargi w sprawie zmiany granic gminy do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu. (PAP)

sibi/ ura/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)