Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Goleniów dzięki Unii będzie budował i modernizował drogi

0
Podziel się:

Budowa i modernizacja dróg, przygotowanie nowych terenów inwestycyjnych, a
także budowa centrum kulturalnego i domu pomocy społecznej - to niektóre z planów samorządu
Goleniowa, które miałyby być zrealizowane przy pomocy nowych dotacji unijnych.

Budowa i modernizacja dróg, przygotowanie nowych terenów inwestycyjnych, a także budowa centrum kulturalnego i domu pomocy społecznej - to niektóre z planów samorządu Goleniowa, które miałyby być zrealizowane przy pomocy nowych dotacji unijnych.

Józef Kazaniecki z biura promocji Urzędu Gminy i Miasta Goleniów powiedział PAP, że samorząd zamierza wykorzystać pieniądze unijne na budowę i modernizację dróg gminnych. W Goleniowie jest 20 km dróg asfaltowych i utwardzonych, z czego 7 km jest w dobrym stanie, pozostałe 13 km wymaga szybkiego remontu. Poza nową nawierzchnią trzeba także wymienić starą infrastrukturę znajdującą się pod drogami, m.in. wodociągi, kanalizację czy sieć elektryczną i gazową. Gmina posiada także 270 km dróg na terenach wiejskich, są to w większości drogi polne. Część z nich wymaga solidnej nawierzchni, ponieważ w ich pobliżu powstają duże skupiska domów i zakłady pracy.

Gmina planuje także budowę węzłów komunikacyjnych, w których dojeżdżający do pracy będą mogli bezpiecznie zostawić swoje auto i pociągiem lub autobusem dojechać do Szczecina czy Goleniowskiego Parku Przemysłowego. Takimi węzłami może stać się goleniowski dworzec kolejowy i przystanek autobusowy w Załomie. W ocenie gminy, obecnie są one za małe i niebezpieczne dla pasażerów.

Jak zauważył Kazaniecki, w ciągu dziesięciu ostatnich lat, Goleniów stał się ważnym centrum gospodarczym zatrudniającym osoby z terenu kilku powiatów i Szczecina. W Goleniowskim Parku Przemysłowym pracuje 2,6 tys. osób; połowa z nich jest spoza gminy Goleniów. Zainteresowanie inwestorów tymi terenami jest duże, jednak duża część nie jest uzbrojona. Dlatego przyszłe pieniądze unijne będą przeznaczone na przygotowanie nowych terenów i działek inwestycyjnych.

Aby Goleniowski Park Przemysłowy rozwijał się potrzebuje zmodernizowanej sieci energetycznej. Według Kazanieckiego, "(...) umożliwi ona m.in. utrzymanie dotychczasowego tempa tworzenia nowych podmiotów gospodarczych. W ostatnich 5 latach, co roku rejestrowane jest ponad 400 nowych firm. Bez bezpiecznego i nieawaryjnego pokrycia dostaw energii będzie to dalej niemożliwe, tym bardziej, że lokowane są one na niedoinwestowanych obrzeżach miasta" - dodał Kazaniecki.

Kazaniecki powiedział, że w gminie od lat rośnie liczba mieszkańców, a budynki Goleniowskiego Domu Kultury są zbyt małe i przestarzałe, dlatego w planach jest budowę nowego centrum kulturalnego.

Gmina chciałaby także zainwestować w nowe obiekty sportowe i zmodernizować już istniejące boiska. Pieniądze unijne planuje przeznaczyć również na budowę ścieżek rowerowych.

Daniel Jacewicz z goleniowskiego Teatru Brama powiedział w rozmowie z PAP, że teatr chce starać się o unijne fundusze z nowej perspektywy na wybudowanie międzynarodowego ośrodka teatralnego. Miałby on stać się centrum, w którym ludzie z całej Europy braliby udział w szkoleniach i warsztatach teatralnych. Jacewicz ocenia, że projekt ośrodka ma duże szanse na otrzymanie unijnego wsparcia, ponieważ teatr ma doświadczenie w korzystaniu z pieniędzy pochodzących z UE.

W Goleniowie nie ma domu pomocy społecznej, dlatego jego wybudowanie to jedno z ważniejszych zadań gminy. Przygotowuje się ona także do budowy nowego schroniska dla bezdomnych, dodał Kazaniecki.

"Gmina Goleniów, aby utrzymać dotychczasowe tempo rozwoju nie wspominając o jego przyśpieszeniu, musi wydatkować je (fundusze unijne - PAP) przede wszystkim w działania związane z inwestycjami" - powiedział Tomasz Banach zastępca burmistrza. "Nie zależy nam na otrzymywaniu wsparcia dotyczącego małych, drobnych zadań a przede wszystkim takich, których realizacja związana jest z dużymi nakładami finansowymi. Aby je zrealizować niezbędne są fundusze, w których udział własny gminy będzie jak najmniejszy. Na pewno naszych problemów nie rozwiążą nisko lub nieoprocentowane kredyty" - dodał Banach.

Dzięki funduszom unijnym dotąd udało się w znacznej mierze sfinansować m.in. budowę infrastruktury w Goleniowskim Parku Przemysłowym, całkowicie przebudować oczyszczalnię ścieków w Komarowie i w Goleniowie. Wybudowano także 3 boiska, salę gimnastyczną w Krępsku, obwodnicę wschodnią miasta.

W 2013 r. przy wsparciu funduszy UE modernizowana jest przystań żeglarska w Lubczynie i ma rozpocząć się rewitalizacja starego miasta.

Łącznie do końca 2012 r. Goleniów, dzięki pieniądzom unijnym, zrealizował inwestycje o wartości niemal 155 mln zł. Z funduszy skorzystała nie tylko gmina, ale także podległe jej jednostki: szkoły, ośrodek pomocy społecznej i Goleniowski Dom Kultury. (PAP)

res/ ako/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)