Notowania

wiadomości
31.07.2013 13:36

Gombrowicz, Malczewski, Abakanowicz - kultura przy krajowej "siódemce"

W czasie wakacyjnych podróży z Warszawy na południe Polski turyści chętnie odwiedzają leżące przy trasie nr 7 muzea we Wsoli, Radomiu i Orońsku ( woj. mazowieckie). Można tam zobaczyć pamiątki po pisarzu Witoldzie Gombrowiczu oraz dzieła Jacka Malczewskiego i Magdaleny Abakanowicz.

Podziel się
Dodaj komentarz

*W czasie wakacyjnych podróży z Warszawy na południe Polski turyści chętnie odwiedzają leżące przy trasie nr 7 muzea we Wsoli, Radomiu i Orońsku ( woj. mazowieckie). Można tam zobaczyć pamiątki po pisarzu Witoldzie Gombrowiczu oraz dzieła Jacka Malczewskiego i Magdaleny Abakanowicz. *

Muzeum Witolda Gombrowicza położone jest tuż przy trasie Warszawa-Kraków (90 km od Warszawy i 10 km od Radomia), w pałacyku, w którym w pierwszej połowie XX wieku mieszkał wraz z żoną i córką brat Witolda - Jerzy Gombrowicz. Witold Gombrowicz (1904-1969) przyjeżdżał do Wsoli wielokrotnie, ostatni raz w 1939 roku, niedługo przed wybuchem II wojny światowej i swoim wyjazdem do Argentyny.

We wsolskim pałacu powstawał "Pamiętnik z okresu dojrzewania" - debiut literacki pisarza oraz fragmenty słynnej "Ferdydurke". Placówka jest oddziałem Muzeum Literatury w Warszawie.

Na stałej wystawie "Ja. Witold Gombrowicz" prezentowane są nie tylko listy, rękopisy i dokumenty należące do Witolda Gombrowicza, lecz także cenne fotografie ze zbiorów rodzinnych i pamiątki po pisarzu. Są wśród nich m.in. maszyna do pisania oraz walizka, z którą w 1939 roku Gombrowicz wyjeżdżał z Polski i która towarzyszyła mu na emigracji. Muzeum we Wsoli można zwiedzać od środy do niedzieli. W poniedziałek i wtorek ekspozycja jest nieczynna.

Jadąc z Warszawy na południe Polski turyści odwiedzają także znajdujące się w Radomiu Muzeum im. Jacka Malczewskiego. Placówka ta posiada dużą kolekcję prac i pamiątek związanych z urodzonym w tym mieście patronem placówki - Jackiem Malczewskim (1854-1929), wybitnym polskim malarzem symbolistą.

W 1925 roku Rada Miasta kupiła od artysty tryptyk "Mój pogrzeb" i obraz "Autoportret". Dzieła te zapoczątkowały kolekcję obrazów Malczewskiego w Radomiu. Obecnie kolekcja liczy 52 prace z zakresu malarstwa, 64 grafiki i rysunki oraz obszerne archiwum rodzinne, na które składają się cenne dokumenty, dyplomy, zdjęcia i listy.

W muzeum oglądać można stałą wystawę twórczości Malczewskiego. Wśród eksponatów są prace będące własnością placówki, jak i te oddane w depozyt przez prywatnych kolekcjonerów. Wśród prezentowanych dzieł znajdują się m.in. słynne obrazy Malczewskiego: "Autoportret z muzą" i "Zatruta studnia z autoportretem" oraz szereg portretów członków rodziny i znajomych artysty. Muzeum w Radomiu czynne jest codziennie oprócz sobót.

Przy trasie krajowej nr 7 w Orońsku (15 km od Radomia) znajduje się Centrum Rzeźby Polskiej. Do 3 listopada można tu obejrzeć retrospektywną wystawę prac znanej polskiej rzeźbiarki Magdaleny Abakanowicz (ur. 1930).

Prace prezentowane na wystawie pochodzą głównie z kolekcji własnej artystki, ale także z Muzeum Narodowego we Wrocławiu, Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Sztuki w Łodzi oraz zbiorów własnych CRP. Są to m.in.: Plecy (1976), Embriologia (1978), Słupy (1981), Przyjaciele (2009), Klatka (1980) Ugłowione (1998), Figury tańczące, 2000; Architektura arborealna, 1991.

Centrum Rzeźby Polskiej mieści się w obiektach XIX-wiecznego zespołu podworskiego, w skład którego wchodzi m.in. pałac Józefa Brandta oraz zabytkowa oranżeria, kaplica i wozownia, w których znajdują się galerie i gdzie prezentowane są prace Abakanowicz. Część z nich umieszczono na terenie zabytkowego parku otaczającego muzeum. Są to m.in. plenerowe rzeźby z cyklu Bambini (1998-99) oraz Mutanty (2000). Muzeum w Orońsku czynne jest codziennie z wyjątkiem poniedziałków. (PAP)

ilp/ abe/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz