Notowania

białe
24.11.2009 14:14

Gonzalo Rubalcaba wystąpi w Bielsku-Białej zamiast Cecila Taylora

Biała (PAP) - Tomasz Stańko, dyrektor artystyczny VII Jesieni Jazzowej, poinformował, że recital kubańskiego pianisty Gonzalo Rubalcaby odbędzie się zamiast koncertu amerykańskiego muzyka Cecila Taylora, który z powodu choroby nie przybędzie do Bielska-Białej.

Podziel się
Dodaj komentarz

Biała (PAP) - Tomasz Stańko, dyrektor artystyczny VII Jesieni Jazzowej, poinformował, że recital kubańskiego pianisty Gonzalo Rubalcaby odbędzie się zamiast koncertu amerykańskiego muzyka Cecila Taylora, który z powodu choroby nie przybędzie do Bielska-Białej.

Amerykański pianista i poeta Cecil Taylor miał wystąpić na zakończenie Jesieni Jazzowej, 28 listopada. Muzyk jest współtwórcą free jazzu. Ze względu na niezwykłą moc, tempo i intensywność swej gry został okrzyknięty przez niektórych największym wirtuozem fortepianu XX wieku.

Gonzalo Rubalcaba jest pianistą, kompozytorem i aranżerem, który przyczynił się do popularyzacji muzyki afro-kubańskiej. Łączy tradycje afro-kubańskie z amerykańskim jazzem. Urodził się na Kubie w 1963 roku. W 1990 roku na Montreaux Festiwal w Szwajcarii pojawił się na scenie z amerykańskimi muzykami: kontrabasistą Charlie'm Hadenem i perkusistą Paulem Motianem. Wraz z Hadenem otrzymał nagrodę Grammy za album "Nocturne".

VII Jazzową Jesień zainaugurował w miniony czwartek recital pianisty Chicka Corei i wibrafonisty Gary'ego Burtona. Zasadnicza część odbędzie się w bieżącym tygodniu. Już w czwartek (26 listopada) wystąpi norweski kompozytor i basista Arild Andersen, który karierę rozpoczynał od współpracy z Janem Garbarkiem. Podczas Jazzowej Jesieni zaprezentuje swój najnowszy projekt w trio ze szkockim saksofonistą Tommy'm Smithem oraz włoskim perkusistą Paolo Vinaccią.

Drugą część czwartkowego wieczoru wypełni muzyka kwintetu saksofonisty Andy'ego Shepparda, jednego z najważniejszych twórców brytyjskiej sceny jazzowej. Został kilkakrotnie nagrodzony British Jazz Awards. Ciekawostką jest, że w kwintecie wystąpi Arild Andersen, który wcześniej zaprezentuje się w swoim trio.

Piątkowy (27 listopada) wieczór należał będzie do Obara Special Quartet oraz kwintetu Tomasza Stańki. Obara Special Quartet to międzynarodowy projekt młodego alcisty Macieja Obary, który zadebiutował w roku 2005 nagrywając swoją pierwszą autorską płytę. Muzyk wystąpi w roli lidera prezentując swoje kompozycje w stylistyce free-jazzu z udziałem artystów awangardowych z Nowego Jorku: Ralpha Alessiego, Marka Heliasa i Nasheeta Waitsa.

Tomasz Stańko Quintet to nowy etap w biografii artystycznej polskiego muzyka. Do zespołu zaprosił młodych skandynawskich muzyków: fińskiego pianistę Alexiego Tuomarilę, duńskiego gitarzystę Jakoba Bro, basistę z Danii Andersa Christensena, a także perkusistę z Finlandii Olaviego Louhivuoriego. Zespół zaprezentuje program z najnowszego albumu "Dark Eyes", który ukazał się pod koniec kwietnia tego roku. (PAP)

szf/ abe/ jra/

Tagi: białe, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz