Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Górowo Iławeckie: 32 uczniów pisało maturę z jęz. ukraińskiego

0
Podziel się:

32 uczniów liceum ogólnokształcącego z wykładowym ukraińskim napisało w
środę maturę na poziomie podstawowym z tego języka. Do popołudniowej matury na poziomie
rozszerzonym przystąpiły cztery osoby.

32 uczniów liceum ogólnokształcącego z wykładowym ukraińskim napisało w środę maturę na poziomie podstawowym z tego języka. Do popołudniowej matury na poziomie rozszerzonym przystąpiły cztery osoby.

Jak powiedział PAP dyrektor Liceum Ogólnokształcącego z wykładowym jęz. ukraińskim w Górowie Iławeckim Mirosław Olejnik w tym roku uczniowie piszący maturę z języka ukraińskiego na poziomie podstawowym dostali test złożony z dwóch części.

W pierwszej musieli odpowiedzieć na pytania dotyczące wywiadu prasowego z pisarzem Wsiewołodem Nestajko, zaś w drugiej części mieli do wyboru analizę tekstów literackich - albo "Kamiennego krzyża" Wasyla Stefaniuka lub też porównania dwóch tekstów (Liny Kostenko i Wasyla Symonenki) dotyczących wyboru dróg życiowych. Teksty, nad którymi pracowali maturzyści były załączone.

"Uczniowie wyszli z matury zadowoleni, teksty nie zaskoczyły ich negatywnie. Myślę, że dobre przygotowanie uczniów dało im komfort pisania matury z ukraińskiego bez większego stresu" - powiedział PAP Olejnik.

Wśród 32 zdających maturę z języka ukraińskiego w Górowie Iławeckim były cztery osoby, które tego języka uczyły się zaledwie od kilku lat. Uczniowie ci pochodzą z polskich rodzin.

"Ale tego języka można się nauczyć szybko i efektywnie, zwłaszcza, że ta nauka jest połączona w naszej szkole z nauką kultury, obyczajów, taka nauka łatwiej i przyjemniej idzie" - powiedział PAP Olejnik i zaznaczył, że w jego szkole nie zdarzyło się dotąd, by ktoś oblał maturę z ukraińskiego.

Olejnik w rozmowie z PAP zaznaczył, że coraz więcej osób chce mieć potwierdzoną maturą znajomość języka ukraińskiego ponieważ w połączeniu ze znajomością języka zachodniego daje to doskonałe perspektywy znalezienia ciekawej, dobrze płatnej pracy. "Ostatnio jedna z pań mówiła mi, że dzięki dobrej znajomości zarówno języka jak i kultury ukraińskiej dostała doskonałą pracę w Wielkiej Brytanii" - powiedział PAP Olejnik.

Podobnie jak w latach ubiegłych, maturzyści w Górowie przyszli na egzamin ubrani w tradycyjne "soroczki" - koszule wyszywane w ukraińskie wzory ludowe. Zakładanie takich koszul jest tradycją górowskiego liceum - młodzież bawi się w "soroczkach" na studniówce, a następnie zakłada te koszule na wszystkie maturalne egzaminy.

Egzamin pisemny z języka narodowego na poziomie podstawowym jest dla abiturientów ze szkół dla mniejszości narodowych czwartym obowiązkowym pisemnym egzaminem maturalnym, po egzaminie z języka polskiego, języka obcego nowożytnego i matematyki. Muszą oni zdawać jeszcze trzy obowiązkowe egzaminy ustne - z języka polskiego, języka obcego nowożytnego i języka ojczystego.

Zespół Szkół z Językiem Ukraińskim w Górowie Iławeckim jako odrębna placówka istnieje od 1990 r., wcześniej były tu klasy licealne z wykładowym językiem ukraińskim. Obecnie do szkoły uczęszcza ok.150 uczniów. Zdecydowana większość z nich to potomkowie osób, które zostały przesiedlone na Warmii i Mazury w wyniku Akcji "Wisła" w 1947 roku. Jednak coraz częściej szkołę wybiera też młodzież bez ukraińskich korzeni, skuszona wysokim poziomem nauczania.

Oprócz języka ukraińskiego i historii Ukrainy uczniowie na zajęciach dodatkowych mogą uczyć się tradycyjnego rękodzieła (wyszywania, malowania na szkle), gry na ludowych instrumentach i tańca. W zajęciach tych uczestniczy ponad 90 proc. uczniów. (PAP)

jwo/ ls/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)