Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Gorzów Wlkp.: "Radio na Zachodzie" - wystawa w muzeum

0
Podziel się:

"Radio na Zachodzie" - to tytuł wystawy zabytkowych odbiorników
radiowych, która zostanie otwarta w piątek w gorzowskim Spichlerzu - oddziale Muzeum Lubuskiego.
Ekspozycja została zorganizowana z okazji 60-lecia Polskiego Radia Zachód w Zielonej Górze.

"Radio na Zachodzie" - to tytuł wystawy zabytkowych odbiorników radiowych, która zostanie otwarta w piątek w gorzowskim Spichlerzu - oddziale Muzeum Lubuskiego. Ekspozycja została zorganizowana z okazji 60-lecia Polskiego Radia Zachód w Zielonej Górze.

Na wystawie zostanie zaprezentowanych blisko sto radioodbiorników, które rozmieszczono w siedmiu blokach tematycznych w ujęciu chronologicznym, tworząc przekrój rozwoju radiotechniki od lat 30. do początku lat 90. ubiegłego wieku.

Większość z eksponatów pochodzi z kolekcji Krzysztofa Jastrzębskiego ze Skwierzyny.

Na wystawie ukazano przełomowe rozwiązania konstrukcyjne odbiorników detektorowych-kryształkowych, lampowych i tranzystorowych.

Bloki tematyczne dotyczą radioodbiorników okresu międzywojennego, radia konspiracyjnego (w tym unikatowy obiekt pochodzący według przekazu z oflagu II C w Woldenbergu) oraz ewolucji urządzeń w okresie powojennym, a także zmian jakie zachodziły w firmach, które je produkowały.

"Prezentacja eksponatów, zgromadzonych przez pana Jastrzębskiego na przestrzeni dziesięcioleci i będących odzwierciedleniem znaczenia radiofonii oraz gustów radiosłuchaczy na Ziemi Lubuskiej wraz z ukazaniem zarysu historii rozgłośni (Radio Zachód), znajduje swoje odzwierciedlenie w tytule wystawy" - wyjaśnił kurator wystawy Jan Zalewski.

Na wystawie znajdą się także obiekty pochodzące z Działu Techniki i Militariów Muzeum Lubuskiego oraz egzemplarze użyczone przez inne osoby prywatne.

Ekspozycję ukazującą ewolucję sprzętu, a także historię rozwoju radiofonii na Ziemi Lubuskiej będzie można oglądać do końca roku. (PAP)

mmd/ ula/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)