Notowania

wiadomości
27.06.2012 10:34

Gorzów Wlkp.: XIX Międzynarodowy Festiwal Tańca

XIX Międzynarodowy Festiwal Tańca odbędzie się w Gorzowie od 29 czerwca do 4 lipca br. W tym roku zaprezentuje się na nim 18 zespołów z Czech, Indonezji, Turcji, Niemiec, Łotwy, Bułgarii i Polski oraz zespoły z Gorzowa.

Podziel się
Dodaj komentarz

XIX Międzynarodowy Festiwal Tańca odbędzie się w Gorzowie od 29 czerwca do 4 lipca br. W tym roku zaprezentuje się na nim 18 zespołów z Czech, Indonezji, Turcji, Niemiec, Łotwy, Bułgarii i Polski oraz zespoły z Gorzowa.

Podczas czterech festiwalowych koncertów przed gorzowską publicznością wystąpi łącznie około 900 młodych tancerzy i śpiewaków.

W grupie zespołów ludowych znalazły się m.in.: Folk Dance Group SMP Labschool Kebayoran z Dżakarty, Młodzieżowy Zespół Folklorystyczny Zalite z Łotwy czy Dziecięcy Zespół Folklorystyczny Vesselyache z Bułgarii. Gospodarze nie biorą udziału w konkursie.

Festiwal ma charakter konkursowy dla zespołów spoza Gorzowa. Ich poziom artystyczny będzie oceniało międzynarodowe jury, a najlepsze zespoły otrzymają nagrody pieniężne. Wszystkie grupy uczestniczące w festiwalu zostaną obdarowane statuetkami i dyplomami.

Otwarcie festiwalu nastąpi w piątek, 29 czerwca o godzinie 19. Tego dnia w amfiteatrze odbędzie się koncert w wykonaniu gorzowskich zespołów pn. "Witamy w Gorzowie". Dzień później w teatrze J. Osterwy w koncercie "Prezentacje taneczne Gości" (część konkursowa festiwalu) wystąpią grupy, które przyjadą do Gorzowa.

Wręczenie nagród i wyróżnień nastąpi w niedzielę (1 lipca) podczas koncertu galowego w gorzowskim amfiteatrze. Następnego dnia wszyscy uczestnicy festiwalu zatańczą dla gorzowian na plenerowej scenie, która stanie na nadwarciańskim bulwarze w centrum miasta.

W programie pobytu młodych artystów są także: wycieczka nad jezioro, zajęcia rekreacyjno-sportowe, wspólna dyskoteka i spotkanie z władzami miasta.

Celem przyświecającym organizacji Międzynarodowego Festiwalu Tańca w Gorzowie jest stworzenie możliwości spotkania się zespołów tanecznych z różnych stron świata i zaprezentowania ich dorobku artystycznego, wymiana doświadczeń i promocja kultury narodowej i regionalnej krajów, z których pochodzą wykonawcy.

Nie mniej ważnym aspektem festiwalu jest rozwijanie wrażliwości estetycznej dzieci i młodzieży oraz stworzenie im możliwości wspólnej zabawy, wypoczynku, nawiązania przyjaźni z rówieśnikami.

Organizatorem festiwalu jest Młodzieżowy Dom Kultury w Gorzowie Wielkopolskim. Impreza jest finansowana przez miasto Gorzów, kuratorium oświaty i Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego.

Corocznie w imprezie bierze udział ok. 800 uzdolnionych tanecznie młodych osób z Polski i świata. W dotychczasowych 18. edycjach uczestniczyło 378 zespołów, a w nich ponad 15 tys. młodych tancerzy i śpiewaków. (PAP)

mmd/ abe/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz