Notowania

prezydent
09.11.2008 12:01

Gosiewski: nie będę wręczał odznaczeń w imieniu prezydenta

Nie będę wręczał odznaczeń w imieniu prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Kielcach 11 listopada. Upoważnienie do wręczenia 90 odznaczeń otrzymała wojewoda świętokrzyska - poinformował w oświadczeniu szef klubu PiS Przemysław Gosiewski.

Podziel się
Dodaj komentarz

Nie będę wręczał odznaczeń w imieniu prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Kielcach 11 listopada. Upoważnienie do wręczenia 90 odznaczeń otrzymała wojewoda świętokrzyska - poinformował w oświadczeniu szef klubu PiS Przemysław Gosiewski.

Wojewoda świętokrzyska Bożentyna Pałka-Koruba podkreśliła, że ma ustawowe upoważnienie do wręczania odznaczeń i nie musi mieć dodatkowych upoważnień. Wyjaśniła, że dysponuje jedynie sześcioma odznaczeniami, które odebrała wcześniej, i te wręczy 11 listopada. Podkreśliła, że te osoby zostały powiadomione wcześniej, żeby mogły się przygotować i nie były zaskoczone.

"Nikt nie będzie robił w tej chwili zamętu, żeby biegać i odbierać odznaczenia, które były spokojnie do odebrania przez całe dwa tygodnie. (...) Uważam, że za dużo szumu wokół tego, że powaga tego święta nie licuje z całym tym zamieszaniem i już więcej w tej sprawie nie mam zamiaru nic robić" - oznajmiła w niedzielę.

"To jest zbyt poważne święto i zbyt poważne działania związane z wręczaniem odznaczeń dla ludzi, którzy nie zasługują na to, żeby byli przedmiotem gier politycznych" - powtórzyła.

Gosiewski odniósł się w oświadczeniu do doniesień sobotniej "Gazety Wyborczej", która napisała, że Kancelaria Prezydenta nie chce wydać wojewodzie świętokrzyskiej odznaczeń przyznanych zasłużonym mieszkańcom regionu. Według gazety miał wręczyć je Gosiewski, który jest posłem z Kielc.

"Gazeta Wyborcza" napisała, że wojewoda Bożentyna Pałka-Koruba (PO) wystąpiła do prezydenta z wnioskiem o przyznanie około 50 odznaczeń i 100 medali m.in. kombatantom, urzędnikom, działaczom społecznym.

Wojewoda sprecyzowała, że wnioskowała o 82 krzyże zasługi i 216 medali za długoletnią służbę. Według niej, nie ma listy osób odznaczonych, którą odbiera się z postanowieniem prezydenta razem z odznaczeniami. W poprzedni wtorek pracownik Świętokrzyskiego Urzędu Wojewódzkiego pojechał do Kancelarii Prezydenta po odznaczenia, ale ich nie otrzymał.

Kancelaria Prezydenta potwierdziła, że znaczna część wniosków została zaakceptowana, lecz medali nie wyda - pisze dziennik, dodając, że odbyła się w tej sprawie rozmowa telefoniczna. "Nie dostaliśmy odpowiedzi na pytanie dlaczego" - potwierdziła "Gazecie Wyborczej" wojewoda.

W sobotę prezydent Lech Kaczyński, pytany przez dziennikarzy, dlaczego to nie wojewoda świętokrzyski, ale szef klubu PiS Przemysław Gosiewski wręczy medale zasłużonym mieszkańcom regionu, odpowiedział, że może upoważnić tego, kogo "uważa za stosowne".

"Uprzejmie informuję, że nie będę wręczał odznaczeń w imieniu Pana Prezydenta RP - Lecha Kaczyńskiego na uroczystościach związanych z 90-tą rocznicą odzyskania niepodległości w Kielcach w dniu 11 listopada tego roku" - napisał z kolei Gosiewski w oświadczeniu.

Jednocześnie podkreślił, że "upoważnienie do wręczenia ponad 90- ciu odznaczeń otrzymała Wojewoda Świętokrzyska Bożentyna Pałka- Koruba".

Gosiewski zaznaczył też, że nie występował do prezydenta Lecha Kaczyńskiego o upoważnienie do wręczenia odznaczeń na uroczystościach w Kielcach.

"Uważam wypowiedzi Pani Wojewody za nieporozumienie, i zachęcam Panią Wojewodę do odbioru odznaczeń z Kancelarii Prezydenta i zaprzestania wprowadzania w błąd opinii publicznej" - stwierdził w oświadczeniu.

Wojewoda powiedziała, że w późniejszym terminie urząd zwróci się jeszcze raz do Kancelarii Prezydenta z zapytaniem o odznaczenia. Jeśli odpowiedź będzie pozytywna, to wojewoda odbierze odznaczenia i wręczy je w innym terminie. (PAP)

Tagi: prezydent, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz