Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Gosiewski: PiS przeciwne uchwale Sejmu ws. Traktatu z Lizbony

0
Podziel się:

PiS jest przeciwne przyjmowaniu przez Sejm
uchwały, która wezwałaby prezydenta Lecha Kaczyńskiego do
podpisania Traktatu Lizbońskiego. Zdaniem szefa klubu PiS
Przemysława Gosiewskiego, tego typu uchwała to działania "czysto
polityczne" i dlatego jego klub takiego projektu nie poprze.

PiS jest przeciwne przyjmowaniu przez Sejm uchwały, która wezwałaby prezydenta Lecha Kaczyńskiego do podpisania Traktatu Lizbońskiego. Zdaniem szefa klubu PiS Przemysława Gosiewskiego, tego typu uchwała to działania "czysto polityczne" i dlatego jego klub takiego projektu nie poprze.

Szef klubu PO Zbigniew Chlebowski powiedział w środę PAP, że Platforma wraz z PSL przygotowała projekt uchwały Sejmu wzywającej prezydenta do ratyfikacji Traktatu Lizbońskiego. Za przyjęciem takiej uchwały opowiada się także klub Lewicy.

"Sejm nie ma możliwości wpływania na prezydenta w zakresie ratyfikacji, bo Sejm dokonuje upoważnienia do ratyfikacji, a suwerenem w zakresie ratyfikacji jest prezydent" - argumentował Gosiewski.

W ocenie szefa klubu PiS, uchwała "jest elementem napędzania sporu między Sejmem a prezydentem w sytuacji, kiedy prezydent jasno powiedział, że jest za ratyfikacją, ale w momencie kiedy będzie wiadomo, czy proces ratyfikacji będzie skuteczny". W jego opinii, należy wyjaśnić sytuację w Irlandii zanim będą podejmowane dalsze kroki ratyfikacyjne.

Jak podkreślił szef klubu PiS, państwa Unii Europejskiej są suwerenne i zgodnie z prawem UE wszystkie muszą wyrazić zgodę na ratyfikację.

Gosiewski przypomniał, że kiedy Francja i Holandia odrzuciły Traktat Konstytucyjny, zaprzestano prac ratyfikacyjnych. "Dzisiaj musimy stosować podobną miarę, że póki Irlandia nie zmieni swojego zdania, nie ma możliwości prac ratyfikacyjnych" - uważa polityk PiS.

Jednocześnie - zdaniem Gosiewskiego - nie ma jeszcze spełnionych "wewnątrzkrajowych" podstaw do ratyfikacji Traktatu z Lizbony.

"Obietnicą premiera Tuska była ustawa kompetencyjna. Nie została ona jeszcze przedłożona, a takie było zobowiązanie premiera" - zwrócił uwagę szef klubu Prawa i Sprawiedliwości.

Jak dodał, obecnie problem z ratyfikacją Traktatu Lizbońskiego to nie tylko problem Polski, ale także Niemiec i pięciu innych krajów.

W wywiadzie dla wtorkowego "Dziennika" prezydent Lech Kaczyński ocenił, że na razie - w świetle odrzucenia Traktatu Lizbońskiego w referendum w Irlandii - ratyfikowanie go w Polsce jest "bezprzedmiotowe". Później w Batumi prezydent mówił, że jeżeli Irlandia zmieni zdanie i ratyfikuje traktat, ze strony Polski nie będzie najmniejszej przeszkody do ratyfikacji.

W projekcie uchwały przygotowanym przez PO i PSL, Sejm miałby "wyrazić przekonanie, że proces ratyfikacji Traktatu z Lizbony powinien być kontynuowany zarówno w Polsce jak i w pozostałych krajach Unii Europejskiej. Wprowadzenie w życie traktatu jest warunkiem niezbędnym dla umocnienia i usprawnienia Unii. Polska racja stanu wymaga sprawnej i skutecznej Unii". (PAP)

ajg/ la/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)