Notowania

gowin
12.04.2012 16:05

Gowin do dymisji. Tego chcą ludzie Palikota

Zdaniem polityków Ruchu Palikota prywatne poglądy ministra rzutują na pracę w resorcie.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

_ - Apelujemy do pana premiera Donalda Tuska o wszczęcie procedury dymisji pana ministra sprawiedliwości Jarosława Gowina, który jest bardziej ministrantem Kościoła katolickiego w polskim rządzie niż ministrem sprawiedliwości _ - powiedział wiceszef klubu Ruchu Palikota Robert Biedroń.

Politycy Ruchu Palikota zaapelowali do premiera Donalda Tuska, by zdymisjonował ministra sprawiedliwości Jarosława Gowina. [na zdjęciu] Przekonują, że Gowin nie spełnia swych obowiązków konstytucyjnych, a jego prywatne poglądy rzutują na pracę ministerialną.

Poseł Ruchu Palikota argumentował, że Gowinowi _ nie podoba się _ konwencja Rady Europy ws. zapobiegania i zwalczania przemocy wobec kobiet i przemocy domowej, która dotyczy bardzo ważnej kwestii. _ - Dziwię się, że w Polsce jest minister, który kwestionuje tego typu konwencje. - Czy nie jest to dawanie zgody na to, by ta przemoc trwała? _ - pytał.

Biedroń zaznaczył, że konstytucja mówi wyraźnie o tym, że kobiety i mężczyźni są w Polsce równi w życiu rodzinnym, politycznym, społecznym i gospodarczym._ - Próba transponowania do polskiego prawa przez ministra sprawiedliwości swoich prywatnych, osobistych poglądów konserwatywnych, ohydnych, traktujących kobietę jak przedmiot, a nie podmiot debaty publicznej, jest niegodne ministra sprawiedliwości _ - oświadczył.

_ Gazeta Wyborcza _ w artykule pt. _ Minister Gowin broni tradycyjnej roli kobiety _ napisała, że szef MS w rozmowie z działaczami Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka wyraził zastrzeżenia do konwencji Rady Europy w sprawie zapobiegania i zwalczania przemocy wobec kobiet i przemocy domowej.

Rzeczniczka ministra Patrycja Loose powiedziała _ GW _, że definicja płci zawarta w konwencji _ nie jest spójna _ z konstytucyjną zasadą ochrony godności człowieka oraz z art. 18 konstytucji mówiącym, że _ małżeństwo jako związek kobiety i mężczyzny, rodzina, macierzyństwo i rodzicielstwo znajdują się pod ochroną i opieką RP _.

Według wicemarszałek Sejmu Wandy Nowickiej (RP) taki sposób podejścia do konstytucji _ jest jawną manipulacją . _ - Wątpliwości ministra Gowina (...) biorą się stąd, że konwencja Rady Europy może być w sprzeczności z konstytucją, bowiem, zdaniem ministra Gowina, konstytucja utrwala tradycyjny model rodziny i tradycyjny podział ról w społeczeństwie, co jest bzdurą _ - oceniła. - Ministrze Gowin, kiedy wreszcie ratyfikujesz konwencję o eliminacji przemocy wobec kobiet? _ - zwróciła się do Gowina.

Na pytanie, czy RP złoży wniosek o odwołanie szefa MS, Nowicka odparła, że posłowie ugrupowania będą o tym rozmawiali. - _ Niewykluczone, że rozważymy złożenie takiego wniosku o dymisję _ - dodała. Biedroń podkreślił, że chodzi przede wszystkim o to, by premier _ zastanowił się, czy tego typu minister sprawiedliwości powinien zajmować takie stanowisko _.

Tagi: gowin, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, najważniejsze, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz