Notowania

wybory szefa po
18.03.2013 21:40

Gowin: Nie będę kandydował na szefa PO, dopóki...

Sprawdź, co zdaniem ministra może tchnąć nowego ducha w zatęchłe machiny partyjne.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Damian Klamka/East News)

Jarosław Gowin powiedział w Kielcach, że dopóki jest ministrem sprawiedliwości, nie zgłosi swojej kandydatury na szefa PO. Dodał jednak, że jeżeli jego misja w rządzie Donalda Tuska dobiegnie końca, wówczas rozważy taki krok.

_ - Jeżeli będę ministrem, na pewno swojej kandydatury nie zgłoszę. Jeżeli jednak moja misja rządowa dobiegnie końca, wtedy rozważę kandydowanie _ - powiedział Gowin dziennikarzom.

Jego zdaniem trudno wyobrazić sobie sytuację, aby minister rządu rywalizował z premierem o stanowisko szefa partii. - _ Jak miałaby wyglądać współpraca między ministrem a premierem, gdyby mieli rywalizować o fotel przewodniczącego partii? _ - pytał.

Według Gowina naturalnym kandydatem na stanowisko szefa partii jest premier Donald Tusk. Pozytywnie ocenił też pomysł, aby przewodniczący PO był wybierany przez wszystkich członków partii. _ - To jest nowa jakość w polskiej polityce _ - ocenił. Zdaniem ministra sprawiedliwości powszechne wybory na szefa partii mogą _ tchnąć nowego ducha w zatęchłe machiny partyjne _.

_ - Zjazdy partyjne na ogół są zdominowane przez aparat, tymczasem powszechne wybory na przewodniczącego dałyby szansę na to, aby także szeregowi członkowie Platformy czuli się podmiotowi, ważni i współodpowiedzialni za przyszłość swojej partii _ - podkreślił Gowin.

23 marca zbierze się Rada Krajowa PO, która zatwierdzi kalendarz wyborów wewnętrznych. Zaczną się one w październiku, a skończą w lutym 2014 r. Szef PO będzie zapewne wybrany w wyborach bezpośrednich - jeszcze nie wiadomo, czy korespondencyjnie, czy na zjazdach w regionach.

Do tej pory szefa Platformy wybierał zjazd krajowy partii, złożony m.in. z członków Rady Krajowej oraz delegatów z regionów. Aby zmienić tryb wyboru przewodniczącego, PO - również decyzją zjazdu - musi zatwierdzić zmiany w statucie partii.

Według informacji PAP decyzja o tym, jak głosować na szefa partii zapadnie po posiedzeniu Rady Krajowej - możliwe, że w kwietniu lub maju. Natomiast na posiedzeniu Rady Krajowej można się spodziewać kierunkowej deklaracji, że wybory będą bezpośrednie.

Kandydowania na szefa PO, oprócz premiera, nie wykluczył także wiceszef PO Grzegorz Schetyna. Jak zapowiedział, decyzję w tej sprawie podejmie jesienią.

Czytaj więcej w Money.pl
Kiedy wybiorą nowego szefa PO? Jutro m.in. o kalendarzu wyborczym i sytuacji w partii ma dyskutować zarząd krajowy PO.
"Deklaracje lojalności" w PO. Gowina nie było Donald Tusk spotkał się z posłami Platformy, którzy zagłosowali za odrzuceniem projektu PO ustawy o związkach partnerskich autorstwa Artura Dunina.
Co dalej ze związkami partnerskimi? Gowin... Minister sprawiedliwości Jarosław Gowin powiedział, że z klubu PO wyjdą dwa projekty dotyczące związków nieformalnych.
Tagi: wybory szefa po, gowin, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, najważniejsze, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz