Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

GPW podała skład nowego indeksu WIG 30

0
Podziel się

#
dochodza kolejne informacje
#

bEriWuid

# dochodza kolejne informacje #

08.08. Warszawa (PAP) - Giełda Papierów Wartościowych wybrała w czwartek skład nowego indeksu największych i najbardziej płynnych spółek - WIG 30 - poinformowała GPW w komunikacie. Początek publikacji indeksu przewidziano na 23 września br.

"W skład indeksów WIG 30 i WIG 30 TR wejdą akcje 30 największych i najbardziej płynnych spółek znajdujących się w obrocie na głównym GPW w dniu 31 lipca 2013 r.(...)" - wskazano w komunikacie.

bEriWuif

Wynika z niego ponadto, że do nowego indeksu poza obecnymi spółkami należącymi do WIG 20 wejdą: LPP, Cyfrowy Polsat, ING BSK, Alior Bank, Azoty Tarnów, CCC, Enea, TVN, Netia oraz Boryszew.

W komunikacie dodano, że na liście rezerwowej znalazły się spółki: Millennium, Getin Noble, CEZ, oraz AmRest.

"Lepsze odzwierciedlenie wielkości i różnorodności naszego rynku oraz lepsza ekspozycja dodatkowych dziesięciu spółek to główne motywy, jakimi kierowaliśmy się podejmując decyzję o przeprowadzeniu tej ważnej dla polskiego rynku kapitałowego zmiany. Jestem przekonany, że znalezienie się w elitarnym gronie blue chipów stworzy interesujące możliwości dla spółek oraz inwestorów. Liczę, że spółki właściwie wykorzystają ten potencjał" - powiedział cytowany w komunikacie prezes GPW Adam Maciejewski.

Dodano, że nowy wskaźnik koniunktury największych spółek pozwoli na zmniejszenie koncentracji branżowej w głównym indeksie warszawskiej giełdy. "Dzięki ograniczeniu udziału spółek z jednego sektora giełdowego do siedmiu uczestników oraz zmniejszeniu udziału jednej spółki w kapitalizacji całego indeksu do 10 proc., zwiększeniu ulegnie reprezentacja branż wśród spółek wchodzących w skład indeksu i będzie on lepiej odzwierciedlał zróżnicowanie sektorowe spółek notowanych na głównym rynku GPW" - napisano.

bEriWuil

"Skład WIG30 stanowi odzwierciedlenie 13 branż, wg klasyfikacji stosowanej przez GPW. W porównaniu do portfela WIG20 pojawiły się dwie nowe branże: media i przemysł metalowy" - dodano.

Indeks WIG 30 ma być indeksem cenowym, czyli przy jego obliczaniu będą brane pod uwagę jedynie ceny zawartych transakcji. Z kolei indeks WIG 30 TR będzie indeksem dochodowym, co oznacza, że przy jego obliczaniu będą uwzględniane nie tylko ceny zawartych transakcji, ale także dochody z dywidend i praw poboru.

Jak podkreślał niedawno prezes giełdy Adam Maciejewski, WIG 30 ma m.in. pełniej odzwierciedlać obecną wielkość rynku i liczbę notowanych spółek, lepiej odwzorowywać strukturę sektorową spółek notowanych na GPW, a także realniej odzwierciedlać strukturę polskiej gospodarki. Stwierdził też, że dzięki WIG 30 możliwe jest pojawienie się na warszawskiej giełdzie największych spółek z regionu Europy Środkowej i Wschodniej, które zainteresowane są obecnością w głównym indeksie.

Obecny indeks WIG 20 ma być publikowany równolegle do 31 grudnia 2015 r. (PAP)

bEriWuim

rbk/ drag/

bEriWuiG
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)