Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Gra ma pomóc w rewitalizacji częstochowskiej Alei Pokoju

0
Podziel się:

Architekci, artyści, samorządowcy i mieszkańcy częstochowskiej dzielnicy
Raków będą wspólnie szukać pomysłów na rewitalizację przebiegającej przez tę część miasta Alei
Pokoju. W kreatywnym myśleniu i działaniu na rzecz poprawy jakości życia ma im pomóc "Gra Miasto
Przyszłości" ("Future City Game").

Architekci, artyści, samorządowcy i mieszkańcy częstochowskiej dzielnicy Raków będą wspólnie szukać pomysłów na rewitalizację przebiegającej przez tę część miasta Alei Pokoju. W kreatywnym myśleniu i działaniu na rzecz poprawy jakości życia ma im pomóc "Gra Miasto Przyszłości" ("Future City Game").

W warsztatach, które będą się odbywały od środy do czwartku w Młodzieżowym Domu Kultury w Częstochowie, weźmie udział 25 osób. Ich zadaniem będzie opracowanie kilku koncepcji zagospodarowania i ożywienia Alei Pokoju, z których zostanie wybrany najlepsza. Grze mogą przyglądać się osoby zainteresowane organizacją przestrzeni miejskiej oraz rozwiązywaniem problemów jej mieszkańców.

Dorota Chudowska-Rączka z biura pełnomocnika prezydenta miasta ds. rewitalizacji w poniedziałkowej rozmowie z PAP zaznaczyła, że ostatnie koncepcje dotyczące Alei Pokoju pochodzą z lat 50. i 60. ubiegłego stulecia.

"Pierwotnie stanowiła ona swoiste drugie centrum miasta, a obecnie znacznie straciła na znaczeniu. Chcielibyśmy przez ten projekt zachęcić mieszkańców do aktywności społecznej oraz kreowania i weryfikowania koncepcji zagospodarowania Alei" - tłumaczyła. Jak dodała, wizja wypracowana podczas warsztatów będzie brana pod uwagę przy planowanych przez samorząd inwestycjach.

"Gra Miasta Przyszłości" została opracowana przez British Council w ramach projektu Kreatywne Miasta (Creative Cities), który ma "pokazać ludziom w całej Europie, jak ogromną rolę kreatywność, przedsiębiorczość i innowacyjność odgrywają w poprawianiu jakości ich życia". Dotychczas w grze uczestniczyli mieszkańcy m.in. Oslo, Glasgow, a także Poznania. W Łodzi uczestnicy gry zastanawiali się nad zmianami w otoczeniu głównej ulicy miasta - Piotrkowskiej.

Warsztaty prowadzi "Mistrz Gry", który przeprowadza uczestników przez kolejne etapy obejmujące m.in. ocenę problemów globalnych i lokalnych miasta oraz jego perspektyw. Wypracowane koncepcje są później oceniane wspólnie przez uczestników i obserwatorów gry według kryteriów atrakcyjności, innowacji, zbieżności z wyzwaniami lokalnymi i globalnymi oraz możliwością wykonania.

Obok British Council organizatorami "Gry Miasto Przyszłości" są m.in. częstochowski magistrat, Stowarzyszenie Na Rzecz Rozwoju Miasta Częstochowy "Progresja", częstochowski oddział Stowarzyszenia Architektów Polskich oraz Młodzieżowy Dom Kultury w Częstochowie.

British Council jest instytucją reprezentującą Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej w zakresie współpracy kulturalnej i edukacyjnej. Jest obecna w ponad 100 krajach na całym świecie. Polska placówka prowadzi działalność edukacyjną poprzez nauczanie języka angielskiego w centrach językowych w Warszawie i Krakowie oraz współpracę z ogólnopolską siecią bibliotek partnerskich i ośrodków egzaminacyjnych. Do przedsięwzięć prowadzonych przez British Council należy również szereg projektów kulturalnych, edukacyjnych i społecznych. (PAP)

toe/ kon/ abe/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)