Notowania

wiadomości
09.02.2012 18:05

Grabowski chwali MSP za prace nad projektem dot. nadzoru nad spółkami

Dobrze, że resort skarbu wraca do prac nad projektem ustawy o nadzorze właścicielskim, gdyż pozwoli to odpolitycznić zarządzanie spółkami z udziałem Skarbu Państwa - powiedział PAP w czwartek członek Rady Gospodarczej przy premierze Bogusław Grabowski.

Podziel się
Dodaj komentarz

Dobrze, że resort skarbu wraca do prac nad projektem ustawy o nadzorze właścicielskim, gdyż pozwoli to odpolitycznić zarządzanie spółkami z udziałem Skarbu Państwa - powiedział PAP w czwartek członek Rady Gospodarczej przy premierze Bogusław Grabowski.

Ministerstwo skarbu poinformowało w środę PAP, że projekt nowej ustawy o nadzorze właścicielskim nad spółkami Skarbu Państwa powinien za kilka tygodni być gotowy i trafić do konsultacji międzyresortowych.

Grabowski (prezes Grupy Skarbiec, były członek RPP) uważa, że to bardzo dobrze, iż resort skarbu wraca do prac nad ustawą. "Regulacje mają doprowadzić m.in. do merytorycznego doboru ludzi do rad nadzorczych, zarządów spółek z dominującym udziałem Skarbu Państwa oraz ustabilizować profesjonalne składy rad nadzorczych i zarządów" - powiedział Grabowski.

Jego zdaniem wejście w życie zmian skutkować będzie odpolitycznieniem i urynkowieniem zarządzania spółkami Skarbu Państwa. "Będzie można postawić najważniejszy cel zarządzania - osiągnięcie wzrostu wartości rynkowej przedsiębiorstw. Dzięki temu spółki będą bardziej konkurencyjne niż do tej pory" - dodał.

Według Grabowskiego należy jak najszybciej wrócić do prac nad projektem w parlamencie i politycznej dyskusji nad zmianami. Szef Skarbca zaznaczył, że inicjatorem tego aktu była Rada Gospodarcza. "Projekt był wzorowany na modelu nadzoru właścicielskiego w Norwegii, gdzie 85 proc. PKB wypracowują spółki państwowe lub z dominującym udziałem kapitału państwowego" - powiedział.

Rzeczniczka resortu skarbu Magdalena Kobos powiedziała w środę PAP, że ministerstwo przygotowuje projekt nowej ustawy, niemniej znajdzie się w nim wiele rozwiązań z poprzedniego dokumentu, także opracowanego przez MSP. "Odzwierciedlenie w projekcie znajdzie też kodeks dobrych praktyk, który minister skarbu opublikował w styczniu 2012 r." - zaznaczyła.

Pierwotny projekt ustawy o nadzorze właścicielskim przygotowało ministerstwo skarbu w rządzie poprzedniej kadencji. Dotyczył on kluczowych spółek Skarbu Państwa i miał na celu wprowadzenie skutecznych procedur konkursowych do rad nadzorczych i zarządów, tworzenie kadry menedżerskiej - odpolitycznionej i dobrze postrzeganej przez rynek. Przewidywał m.in. powołanie instytucji spółek kluczowych z punktu widzenia interesu Skarbu Państwa, w których byłyby wprowadzone motywacyjne systemy wynagrodzeń.

Dokument przewidywał, że wybierani przez WZA kandydaci na członków rad nadzorczych musieliby otrzymać rekomendacje Komitetu Nominacyjnego. W 10-osobowym komitecie miałyby się znaleźć osoby z doświadczeniem i pozycją w świecie biznesu. Kandydatów mieliby zgłaszać ministrowie skarbu, gospodarki, finansów publicznych, instytucji finansowych, transportu, łączności oraz przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego.

Wiosną 2011 r. odbyło się pierwsze czytanie projektu w Sejmie i rozpatrzyła go sejmowa komisja Skarbu Państwa. Do drugiego czytania i głosowania jednak nie doszło.

W styczniu br. ministerstwo skarbu zarekomendowało dobre praktyki w zakresie doboru kandydatów na członków organów 19 spółek o kluczowym znaczeniu. MSP zaznaczyło, że utrzymanie kontroli państwa nad spółkami samo w sobie nie gwarantuje im utrzymania silnej pozycji na otwartym rynku. (PAP)

mmu/ pad/ jbr/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz