Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Grabowski: MF nie widzi nagłej potrzeby wprowadzania podatku od węgla

0
Podziel się:

MF nie widzi nagłej potrzeby wprowadzania podatku od wydobycia węgla, ani
nie ma skonkretyzowanych planów co do daty jego wprowadzenia, ze względu na już istniejące
opodatkowanie węgla - poinformował PAP wiceminister finansów Maciej Grabowski.

MF nie widzi nagłej potrzeby wprowadzania podatku od wydobycia węgla, ani nie ma skonkretyzowanych planów co do daty jego wprowadzenia, ze względu na już istniejące opodatkowanie węgla - poinformował PAP wiceminister finansów Maciej Grabowski.

"Jeśli chodzi o węgiel, to musimy pamiętać, że węgiel jest opodatkowany akcyzą, co jest zgodne z dyrektywą unijną. Polska miała derogację do końca bieżącego roku. W przyszłym roku część konsumpcji węgla będzie obciążona akcyzą. Do tego dojdą jeszcze regulacje dotyczące emisji CO2. Trzeba pamiętać, że pośrednio kopalnie węgla kamiennego są obciążone tymi podatkami czy opłatami, i do tego trzeba podchodzić znacznie ostrożniej. Nie ma żadnej nagłej potrzeby w tej chwili - mając na uwadze, że jest akcyza na węgiel i są opłaty na emisję CO2, które pośrednio muszą być uwzględniane w cenie węgla, który trafia do elektrowni - żeby opodatkowywać tę kopalinę" - powiedział PAP Grabowski.

"W tej chwili nie ma skonkretyzowanych planów co do daty wprowadzenia. Jest opłata CO2, która pośrednio wpływa na nasze kopalnie i akcyza na węgiel, która wchodzi od 1 stycznia 2012 r. i też dotknie części konsumentów, ponieważ pośrednio przełoży się na cenę węgla, więc nie widzę w tej chwili nagłej potrzeby, żebyśmy określali datę, a tym bardziej skutki budżetowe związane z wprowadzeniem podatku na wydobywanie węgla" - dodał.

"Obecnie trwa dyskusja, zarówno na poziomie unijnym, jak i międzynarodowym, dotycząca kwestii zmian regulacyjnych dotyczących klimatu i obciążeń związanych z emisją CO2. Dopiero po zakończeniu rozmów będzie można podjąć jakieś następne decyzje. I to środowisko zewnętrze jest nawet ważniejsze niż to w kraju" - powiedział również.

Wcześniej minister finansów Jacek Rostowski powiedział, że jego resort będzie pracował nad rozszerzeniem podatku od kopalin także na inne złoża niż miedź i srebro - takie jak np. gaz łupkowy i węgiel kamienny.

Polskie górnictwo węgla kamiennego rocznie odprowadza do budżetu i związanych z nim instytucji ok. 7-7,5 mld zł. Oprócz podatków (na rzecz budżetu i gmin) kopalnie płacą też m.in. opłaty eksploatacyjne i środowiskowe; spora część wydatków to podatek od nieruchomości dla gmin. Spółki węglowe - jako spółki Skarbu Państwa - odprowadzają też do budżetu 15 proc. zysku, niezależnie od dywidendy.

Barbara Woźniak i Maria Kozińska (PAP)

bas/ mak/ pr/ asa/ amac/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)