Notowania

wiadomości
14.05.2013 17:27

Grabowski: na odwrócony VAT w prętach stalowych niepotrzebna zgoda KE

Można wprowadzić procedurę odwróconego VAT w obrocie prętami stalowymi bezpośrednio na podstawie dyrektywy UE, a nie derogacji, dzięki czemu będzie ona mogła szybciej wejść w życie - poinformował we wtorek PAP wiceminister finansów Maciej Grabowski.

Podziel się
Dodaj komentarz

Można wprowadzić procedurę odwróconego VAT w obrocie prętami stalowymi bezpośrednio na podstawie dyrektywy UE, a nie derogacji, dzięki czemu będzie ona mogła szybciej wejść w życie - poinformował we wtorek PAP wiceminister finansów Maciej Grabowski.

"Dzisiaj dostaliśmy pismo z Komisji Europejskiej dające interpretację odnośnie stosowania odwróconego VAT prętach stalowych. Możemy to robić (wprowadzić odwrócony VAT - PAP) bezpośrednio z dyrektywy KE, a nie z derogacji, którą dostalibyśmy dopiero w końcu tego roku. Dzięki temu stosowanie odwróconego VAT-u będzie mogło szybciej wejść w życie" - powiedział PAP Grabowski podczas Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

Wprowadzenie procedury tzw. odwróconego obciążenia VAT-em w przypadku obrotu niektórymi wyrobami stalowymi ma przeciwdziałać oszustwom podatkowym na tym rynku. W takim przypadku to kupujący, a nie sprzedający zobowiązuje się do odprowadzenia podatku. W połowie lutego Ministerstwo Finansów poinformowało, że jeszcze w tym roku - aby ukrócić nielegalny proceder - będzie możliwe przyjęcie takiego rozwiązania.

MF postanowiło wystąpić do Brukseli o zgodę na wprowadzenie w Polsce odwróconego obciążenia VAT-em na obrót niektórymi wyrobami stalowymi. Wniosek dotyczący derogacji - czyli odstępstwa od zasady obowiązującej w UE - w tym zakresie rząd przyjął na początku kwietnia. Po uzyskaniu opinii KE w tej sprawie, decyzję musiałaby podjąć Rada Europejska.

Zdaniem Hutniczej Izby Przemysłowo-Handlowej (HIPH) w Katowicach, skupiającej podmioty zatrudniające ok. 22 tys. osób, dotychczasowe doświadczenia pokazują, że mechanizm odwróconego VAT-u skutecznie zapobiega przestępstwom podatkowym.

Eksperci izby wskazali, że w 2012 r. ponad połowa zużywanych w kraju prętów zbrojeniowych mogła pochodzić z nielegalnego obrotu, wobec 35 proc. rok wcześniej. Według przedstawicieli Izby polski rynek wyrobów stalowych "stał się w ostatnich latach miejscem wyłudzeń podatku VAT w niebywałej skali". Zjawisko to dotyczy głównie stali zbrojeniowej, jednak przedmiotem przestępstw są też - jak przypuszcza Izba - inne wyroby hutnicze, np. płaskie. Proceder przekłada się na kilkusetmilionowe straty budżetu państwa.

Aby walczyć z oszustwami w VAT resort finansów przygotował projekt nowelizacji ustawy o VAT i Ordynacji podatkowej. Przewiduje on m.in. wprowadzenie tzw. odpowiedzialności solidarnej za zaległości podatkowe firm handlujących paliwami, stalą, czy złotem, które nie odprowadzają VAT. Resort finansów proponuje także skrócenie okresów rozliczeniowych VAT w tych branżach. (PAP)

bg/ mmu/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz