Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Grad o debiutach spółek energetycznych

0
Podziel się:

Ministerstwo skarbu nie będzie brało pod uwagę
wahań na Giełdzie Papierów Wartościowych przy debiutach spółek
energetycznych - poinformował szef tego resortu Aleksander Grad.

Ministerstwo skarbu nie będzie brało pod uwagę wahań na Giełdzie Papierów Wartościowych przy debiutach spółek energetycznych - poinformował szef tego resortu Aleksander Grad.

"Będziemy kierowali spółki energetyczne na GPW, nie kierując się +wahnięciami+ giełdowymi. Zainteresowanie sektorem energetycznym przez inwestorów - zarówno branżowych, jak i finansowych - jest ogromne. Nie planujemy zmiany harmonogramów" - powiedział w poniedziałek dziennikarzom minister skarbu.

"Po (planowanym na lipiec debiucie giełdowym - PAP) Enei albo będzie (debiut) Bogdanki, albo Zakładów Azotowych w Kędzierzynie" - dodał.

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami resortu skarbu, ZA Kędzierzyn mają trafić na giełdę pod koniec tego lub na początku przyszłego roku.

Minister przypomniał, że Polska Grupa Energetyczna (PGE)
ma być gotowa do debiutu w pierwszym kwartale 2009 roku. Minister chce, aby termin debiutu PGE nie był znacząco odległy w stosunku do debiutu Enei.

Grad zapowiedział, że we wrześniu będzie podjęta decyzja w sprawie wejścia BGŻ na parkiet.

"Tak umówiliśmy się z akcjonariuszami, że we wrześniu wracamy do naszych analiz. Jeżeli decyzja będzie na tak, to BGŻ jest właściwie przygotowany do debiutu" - powiedział minister. Skarb Państwa ma 37,32 proc. w banku BGŻ.

Grupa energetyczna PGE powstała na bazie 11 spółek energetycznych o łącznej wartości aktywów ok. 38 mld zł. W jej skład wchodzą: Polskie Sieci Elektroenergetyczne, dwaj producenci energii elektrycznej: BOT Górnictwo i Energetyka (dwie kopalnie i trzy elektrownie) i Zespół Elektrowni Dolna Odra (ZEDO) oraz osiem spółek dystrybucyjnych.

Kopalnia Bogdanka prowadzi przemysłowe wydobycie węgla od 1982 r. Jej głównymi odbiorcami są m.in. elektrownie Kozienice i Połaniec, Zakłady Azotowe "Puławy", cementownie Chełm i Ożarów.

ENEA jest własnością Skarbu Państwa. Prowadzi głównie obrót energią elektryczną. Zajmuje się też przesyłem i dystrybucją energii elektrycznej.

Największym akcjonariuszem ZA Kędzierzyn jest Nafta Polska, który posiada 80 proc. udziałów. Skarb Państwa kontroluje 6,28 proc., a pracownicy mają 13,72 proc. akcji. (PAP)

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)