Notowania

wiadomości
14.06.2011 14:34

Gratka dla myśliwych - wystawa myłkusów z Puszczy Piskiej

Kilkadziesiąt poroży myłkusów - czyli samców zwierzyny płowej, których poroża zniekształciła choroba - można oglądać w Zespole Szkół Leśnych w Rucianem-Nidzie (warmińsko-mazurskie). Upolowanie myłkusa to dla każdego myśliwego wielka gratka.

Podziel się
Dodaj komentarz

*Kilkadziesiąt poroży myłkusów - czyli samców zwierzyny płowej, których poroża zniekształciła choroba - można oglądać w Zespole Szkół Leśnych w Rucianem-Nidzie (warmińsko-mazurskie). Upolowanie myłkusa to dla każdego myśliwego wielka gratka. *

Na wystawie w Rucianem-Nidzie pokazano w sumie prawie 40 poroży myłkusów (jelenie byki i sarny rogacze) z Puszczy Piskiej. "Wystawiliśmy 11 wieńców jeleni oraz 25 parostków rogaczy. Wszystkie trofea pochodzą z prywatnych kolekcji myśliwych oraz z kolekcji nadleśnictwa Drygały. Nasza wystawa cieszy się ogromnym zainteresowaniem myśliwych" - powiedział PAP jej pomysłodawca i zarazem radny powiatowy z Pisza, Jacek Małż.

Myśliwi myłkusem nazywają samce zwierzyny płowej(zwłaszcza jelenie byki i sarny rogacze) o wyraźnie zniekształconym porożu. To zniekształcenie może być skutkiem choroby (np. uszkodzenia ciała czy braku jąder) albo efektem zmian genetycznych w budowie poroża. "Również uszkodzenia mechaniczne w trakcie nakładania poroża wpływają na to, czy wykształci się myłkus" - wyjaśnił Małż. Zaznaczył, że ustrzelenie myłkusa jest dla myśliwego największym wyróżnieniem i to z kilku powodów.

"Przede wszystkim spotkanie byków oraz rogaczy z nietypowo ukształtowanym porożem jest niezmiernie rzadkie. Poza tym nie ma dwóch podobnych do siebie myłkusów, dlatego każdy jest wyjątkowy i bardzo ważny dla myśliwego" - tłumaczył Małż. Podkreślił, że odstrzał takich zwierząt jest też ważnym elementem prawidłowej gospodarki łowieckiej. "W ten sposób likwiduje się potencjalne źródło dalszego przekazywania nieporządanych cech genetycznych" - zaznaczył.

Wystawę myłkusów z Puszczy Piskiej można oglądać bezpłatnie w szkole leśnej, będzie czynna do wakacji. (PAP)

jwo/ hes/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz