Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Grażyna Gęsicka spoczęła na Powązkach

0
Podziel się

Prezes PiS mówił o zmarłej, że była osobą niezastąpioną dla jego partii.

Grażyna Gęsicka spoczęła na Powązkach
(PAP/Leszek Szymański)
bEiqCiwR

Szefowa klubu PiS Grażyna Gęsicka została w niedzielę po południu pochowana na warszawskich Powązkach Wojskowych. Prezes PiS Jarosław Kaczyński mówił o zmarłej, że była osobą niezastąpioną i darem dla jego partii. Minister Michał Boni nazwał ją _ czarodziejką mnożenia talentów _.

Wcześniej w Kaplicy Domu Pogrzebowego na warszawskich Wojskowych Powązkach odbyła się msza pogrzebowa Grażyny Gęsickiej, celebrowana przez abpa Wojciecha Ziębę.

Gęsicką żegnała najbliższa rodzina oraz koledzy i koleżanki z klubu parlamentarnego PiS, m.in. Joanna Kluzik-Rostkowska, Joachim Brudziński, Beata Kempa, Nelli Rokita, Marek Suski. Obecni byli też prezes PiS Jarosław Kaczyński, przedstawiciele Kancelarii Prezydenta - m.in. minister Jacek Sasin oraz Kancelarii Premiera - m.in. minister Michał Boni.

bEiqCiwT

_ - Grażynko, 10 kwietnia tragiczna katastrofa zerwała nić twojego życia. Zerwała też możliwe w przyszłości rozmowy, wygłuszyła je. Nie będziemy już rozmawiali patrząc na siebie, przekonując siebie, szukając argumentów _ - powiedział Boni po zakończeniu mszy.

Zaznaczył, że rozmowy z Grażyną Gęsicką były dla niego tak ważne, ponieważ zawsze coś z nich wynikało. _ - A to dlatego, że byłaś czarodziejką mnożenia talentów - czarodziejką mnożenia własnych talentów i wyzwalania talentów u innych _ - mówił Boni.

Jak podkreślił Boni, Grażyna Gęsicka była też sprawnym organizatorem i ekspertem, który dzielił się swoją wiedzą z innymi.

Jako człowieka Solidarności wspominał z kolei Grażynę Gęsicką działacz opozycji w czasach PRL Henryk Wujec.

bEiqCiwZ

[

Odeszło osiemnaścioro parlamentarzystów ]( http://www.money.pl/archiwum/felieton/artykul/odeszlo;osiemnascioro;parlamentarzystow,188,0,608956.html )
Przed mszą odczytane zostało postanowienie o pośmiertnym odznaczeniu Gęsickiej Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski _ za wybitne zasługi w służbie państwu i społeczeństwu _. Posłanka została też pośmiertnie uhonorowana odznaką i tytułem _ Zasłużona dla województwa podkarpackiego _.

_ - O niewielu ludziach ostatnich dziesięcioleci, którzy brali udział w polskim życiu publicznym można powiedzieć, że zrobili tak bardzo dużo i tak konkretnie _ - powiedział J.Kaczyński na cmentarzu. Jak dodał, _ cała Polska jest pełna pomników Grażyny _.

bEiqCixa

_ fot: PAP/Leszek Szymańskifot: PAP/Leszek Szymańskifot: PAP/Leszek Szymański[ ( http://static1.money.pl/i/glass.gif ) ] zobacz całą galerię(http://galerie.money.pl/pogrzeb;grazyny;gesickiej,galeria,3637,0.html)Dzięki niej, dzięki jej niebywałym umiejętnościom, pracowitości, determinacji zdołaliśmy dokonać czegoś, co wydawało się niemożliwe - zdołaliśmy wykorzystać środki europejskie z tej pierwszej, bardzo ważnej transzy i zdołaliśmy się przygotować do wykorzystania transzy drugiej choć tutaj niestety Grażyna nie miała już decydującego wpływu _ - mówił prezes PiS.

Jak zaznaczył, Grażyna Gęsicka zrobiła dużo jako działacz państwowy, a także jako działacz _ Solidarności _ i działacz społeczny. _ Była państwowcem, chciała służyć Polsce _ - powiedział. Grażyna Gęsicka - mówił prezes PiS - w pewnym momencie doszła do wniosku, że _ służyć Polsce można tylko, gdy jest się gdzieś konkretnie, gdy działa się w jakiejś politycznej formacji _.

_ - Pozostanie źródłem wielkiej dumy, ogromnej satysfakcji, że wybrała formację naszą - Prawo i Sprawiedliwość _ - podkreślił J.Kaczyński. _ Wybrała wtedy, kiedy odnosiliśmy sukcesy, ale nie zachwiała się ani na chwilę wtedy, kiedy zaczęliśmy przegrywać. Nie zachwiała się także ani na chwilę, wtedy gdy my wszyscy i konkretnie ona była przedmiotem ataków _ - powiedział prezes PiS.

Dodał, że Gęsicka _ znosiła te ataki dzielnie, choć ciągle z pewnym zdziwieniem, ciągle nie do końca rozumiała dlaczego tak jest _. _ Była po prostu dobra, wyjątkowo dobra i nie mogła pojąć wszystkich niekiedy bardzo twardych, bardzo brutalnych reguł polskiego życia publicznego szczególnie tych, które zatriumfowały w ostatnich latach _ - powiedział J. Kaczyński.

bEiqCixb

Zaznaczył, że śmierć Gęsickiej oznacza stratę _ kogoś bardzo ważnego dla Polski, kogo nie da się zastąpić _. _ Są ludzie niezastąpieni. Grażyna była osobą nie do zastąpienia. Straciliśmy kogoś, kto ostatnio pełnił w naszym środowisku funkcję już najwyższą - przewodniczącej klubu parlamentarnego. Z tym wiązaliśmy ogromne nadzieje _ - powiedział.
_ _Grażyna Gęsicka zginęła 10 kwietnia w katastrofie prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem. Trumna z ciałem szefowej klubu PiS w piątek późnym popołudniem została przetransportowana z Moskwy do Warszawy razem z ciałami ostatnich 21 ofiar katastrofy.

Urodziła się 13 grudnia 1951 r. w Warszawie. Skończyła socjologię na Uniwersytecie Warszawskim, gdzie w 1985 r. została doktorem nauk humanistycznych. Uczestniczyła w obradach Okrągłego Stołu w komisji ds. górnictwa.

W latach 2005-2007, w rządach Kazimierza Marcinkiewicza i Jarosława Kaczyńskiego, była ministrem rozwoju regionalnego. Od 2007 r. była posłanką z listy PiS w okręgu rzeszowskim. Zdobyła 28 982 głosy. 6 stycznia 2010 r. została przewodniczącą klubu parlamentarnego PiS.

bEiqCixu
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)