Notowania

kraków
03.10.2010 10:24

Grechuta Festival Kraków 2010 - za tydzień pod Wawelem

Finał konkursu na interpretację piosenek z repertuaru Marka Grechuty, występ Kabaretu Anawa i Zespołu Anawa oraz Krakowska Gala Kabaretowa - to tylko niektóre punkty programu "Grechuta Festival Kraków 2010", który za tydzień rozpocznie się pod Wawelem.

Podziel się
Dodaj komentarz

Finał konkursu na interpretację piosenek z repertuaru Marka Grechuty, występ Kabaretu Anawa i Zespołu Anawa oraz Krakowska Gala Kabaretowa - to tylko niektóre punkty programu "Grechuta Festival Kraków 2010", który za tydzień rozpocznie się pod Wawelem.

Festiwal poświęcony Markowi Grechucie zainauguruje w środę, 6 października, wystawa prac malarskich Jana Kantego Pawluśkiewicza - współzałożyciela Kabaretu Anawa, kompozytora i muzyka Zespołu Anawa.

Dzień później odbędą się występy wykonawców zakwalifikowanych do finału konkursu na interpretację piosenek z repertuaru Marka Grechuty. Uczestników konkursu oceniać będzie jury pod przewodnictwem Jana Kantego Pawluśkiewicza w składzie: Danuta Grechuta, Janusz Bielecki, Paweł Piątek, Jerzy Armata, Wacław Krupiński i Piotr Poraj-Poleski.

Konkursy z roku na rok cieszą się coraz większą popularnością startujących - w 2008 r. zgłosiło się ponad 50, a przed rokiem już prawie 70 wykonawców.

W trzecim dniu krakowskiego festiwalu zaplanowano koncert tegorocznych laureatów, w drugiej jego części wystąpią z recitalami zwycięzcy poprzednich konkursów - zespół Dzień Dobry (2008) i Karolina Leszko (2009). Gościem specjalnym koncertu będzie Zespół Anawa w składzie z ostatnich dziesięciu lat działalności.

Czwarty dzień festiwalu, odbywający się pod hasłem "Ku pamięci" dedykowany jest patronowi festiwalu. Rozpocznie go msza św. w Kościele Mariackim w intencji Marka Grechuty, po której - w południe - z wieży bazyliki hejnalista zagra melodię piosenki "Ocalić od zapomnienia". Tradycyjnie odbędzie się też spotkanie rodziny i przyjaciół artysty przy jego grobie w Alei Zasłużonych Cmentarza Rakowickiego.

Piątego dnia imprezy - jako nowość - zaplanowano I Krakowską Galę Kabaretową z udziałem siedmiu wykonawców, wśród nich Kabaret Anawa w jego oryginalnym składzie, z którym w 1967 r. rozpoczynał karierę Marek Grechuta.

Na zakończenie festiwalu - 10 października - odbędzie się koncert finałowy z udziałem gwiazd, które śpiewać będą piosenki Marka Grechuty w autorskich aranżacjach oraz własne utwory. Wystąpią: Czesław Śpiewa, Mezo, Patrycja Markowska i Zakopower.

W trakcie finału festiwalu przewidziano projekcje archiwaliów telewizyjnych związanych z osobą Marka Grechuty oraz pokazy zdjęć z archiwum rodzinnego.

Organizatorem Grechuta Festival Kraków 2010 jest Fundacja Bielecki Art na podstawie umowy zawartej z Danutą Grechutową.(PAP)

czo/ ls/ jbr/

Tagi: kraków, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz