Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Grecja poczyniła postępy i może liczyć na drugą ratę pomocy

0
Podziel się

Przedstawiciele instytucji, które przyznały Grecji pomoc finansową,
uznali w czwartek, że zrobiła ona znaczne postępy w walce z kryzysem finansów publicznych i
najprawdopodobniej otrzyma drugą ratę pomocy. Wciąż jednak stoi przed nią kilka kluczowych wyzwań i
zagrożeń.

bEiWYoCt

Przedstawiciele instytucji, które przyznały Grecji pomoc finansową, uznali w czwartek, że zrobiła ona znaczne postępy w walce z kryzysem finansów publicznych i najprawdopodobniej otrzyma drugą ratę pomocy. Wciąż jednak stoi przed nią kilka kluczowych wyzwań i zagrożeń.

Komisja Europejska (KE), Europejski Bank Centralny (EBC) i Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW), które przyznały Grecji pomoc finansową w wysokości 110 mld euro, przedstawiły wyniki pierwszego kwartalnego przeglądu programu reform gospodarczych wprowadzanych w zamian przez Ateny.

"W naszej ogólnej ocenie program miał silny początek" - napisano w oświadczeniu trzech instytucji. Podkreślono też, że udało się osiągnąć wszystkie cele wyznaczone do końca czerwca.

bEiWYoCv

Grecki rząd ma nadzieję otrzymać do 13 września kolejną transzę kredytu w wysokości 9 mld euro. Przedstawiciel MFW, na którego powołuje się agencja Associated Press, Poul Thomsen oświadczył, że jest "całkowicie pewien", iż Grecja otrzyma kolejną ratę.

Potrzebna jest do tego jeszcze zgoda władz tych trzech instytucji. Pierwszą ratę w wysokości 14,5 mld euro Grecja otrzymała w maju.

Zdaniem przedstawicieli KE, EBC i MFW, tak jak zakładano greckie PKB spadnie w 2010 roku o 4 proc., a w 2011 o 2,5 proc. Wyższa niż przewidywano będzie inflacja, która w 2010 roku może wynieść 4,75 proc., co wynika z podniesienia podatków pośrednich, jednak wkrótce zacznie ona najprawdopodobniej spadać.

KE, EBC i MFW podkreśliły też, że greckie władze utrzymują wydatki na poziomie krajowym znacznie poniżej możliwości budżetowych. Jak podkreślono, imponujący postęp poczyniono w kwestii reform strukturalnych, zwłaszcza reformy systemu emerytalnego, podatków i budżetu państwa.(PAP)

bEiWYoCB

keb/ ro/

6733026

bEiWYoCW
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)