Notowania

gaz
10.02.2010 11:46

Grecja: Policja użyła gazu łzawiącego przeciw demonstrantom

# policja użyła gazu łzawiącego przeciwko protestującym w Atenach #

Podziel się
Dodaj komentarz

# policja użyła gazu łzawiącego przeciwko protestującym w Atenach #

10.02. Ateny (PAP/Reuters, AP) - Grecka policja użyła w środę gazu łzawiącego przeciwko dziesiątkom demonstrantów, którzy zebrali się w centrum Aten w ramach 24-godzinnego strajku pracowników sektora publicznego.

"Funkcjonariusze użyli gazu łzawiącego, kiedy pracownicy służb komunalnych próbowali przedrzeć się śmieciarkami przez kordon policji, aby dołączyć do głównego marszu" - relacjonował przedstawiciel policji. Dodał, że niektórzy z protestujących w odpowiedzi rzucali kamieniami, ale incydent szybko zażegnano.

Związek zawodowy pracowników sektora publicznego Grecji rozpoczął w środę 24-godzinny strajk przeciwko cięciom budżetowym zaproponowanym przez rząd w celu ograniczenia deficytu finansów publicznych. W ramach oszczędności przewidywane jest m.in. zamrożenie pensji i wstrzymanie rekrutacji nowych urzędników.

Z powodu protestu nieczynne są urzędy, a z greckich lotnisk nie startują samoloty.

Do tej pory związki zawodowe reagowały ostrożnie na działania nowego socjalistycznego rządu, który próbował ratować budżet ograniczając wydatki, przywileje emerytalne, a nawet upominając się o podatek od Kościoła prawosławnego.

Grecja znalazła się pod presją ze strony Unii Europejskiej, aby drastycznie ograniczyć wydatki po ujawnieniu przez władze w Atenach, ukrywanej do tej pory dziury budżetowej, która negatywnie wpływa na euro i rynki finansowe.

Z powodu strajku sektora publicznego w Grecji od północy z wtorku na środę wstrzymano loty, zamknięte są szkoły i urzędy skarbowe. Większość szpitali będzie pracowała, jak podczas ostrego dyżuru. Związkowcy planują również manifestacje m.in. w Atenach i Salonikach.

Tuż przed środowymi strajkami rząd premiera Jeorjosa Papandreu zapowiedział wprowadzenie kolejnych środków oszczędnościowych: zamierza zwiększyć o 0,14 euro akcyzy na benzynę i zobowiązać przedsiębiorców, w tym właścicieli stacji benzynowych, kierowców taksówek i sprzedawców na straganach, do wprowadzenia kas fiskalnych.

Rząd grecki musiał już w tym roku stawić czoło protestom rolników domagających się większych dopłat, którzy przez ponad trzy tygodnie blokowali drogi i przejścia graniczne.

Największa grecka centrala związkowa GSEE planuje kolejne strajki na 24 lutego. (PAP)

keb/ ap/

5641603

Tagi: gaz, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz