Notowania

strajk
06.10.2010 17:39

Grecja: W czwartek czterogodzinny strajk kontrolerów lotów

# dochodzi informacja PLL LOT #

Podziel się
Dodaj komentarz

# dochodzi informacja PLL LOT #

06.10. Ateny (PAP/AFP) - Ruch lotniczy nad Grecją będzie w czwartek utrudniony z powodu czterogodzinnego strajku kontrolerów lotu. Powodem strajku są posunięcia oszczędnościowe rządu. W Atenach i Salonikach odbędą się też demonstracje pracowników budżetówki.

Z powodu strajków kontrolerów lotniczych, PLL LOT poinformował w środę, że odwołuje dwa rejsy: z Warszawy do Aten oraz z Aten do Warszawy. Przewoźnik informuje, że można się również spodziewać opóźnień w rejsach wykonywanych do Grecji przez LOT Charters: z Poznania do Rhodos oraz z Rhodos do Katowic.

Przestrzeń powietrzna będzie zamknięta od godziny 13 do 18 czasu polskiego, co spowoduje anulowanie 47 lotów krajowych greckich linii lotniczych Olympic Air (OA) i Aegean Airlines. OA zapowiedziała przeniesienie 18 lotów krajowych i 13 międzynarodowych, a Aegean Airlines - 18 lotów krajowych i 33 zagranicznych.

Wstrzymany także będzie ruch kolejowy, zwłaszcza na linii Ateny-port lotniczy.

Strajk, ósmy od lutego ogłoszony przez Adedy, związek zawodowy pracowników budżetowych, obejmie też administrację, szkolnictwo, służbę zdrowia i urzędy skarbowe. W ciągu dnia odbędą się demonstracje w Atenach i Salonikach, drugim co do wielkości mieście kraju.

Socjalistyczny rząd premiera Jeorjosa Papandreu zgodził się na wprowadzenie najbardziej drastycznych środków oszczędnościowych w historii Grecji w zamian za 110 mld dolarów pomocy z Unii Europejskiej i Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Grecja zobowiązała się zmniejszyć deficyt budżetowy z 13,6 proc. PKB w 2009 roku do 8,1 proc. w 2010 roku. Obniżono płace w sektorze budżetowym i podniesiono podatki.

Premier we wrześniu ogłosił też zmniejszenie podatku od dochodów dla firm z 20 do 24 procent w 2011 r., a nie 2014 roku, co ma zwiększyć inwestycje i konkurencyjność. Zamierza otworzyć dostęp do takich zawodów, jak notariusze, farmaceuci, kierowcy ciężarówek i taksówkarze. Zapowiedział również deregulację rynku energetycznego, wyznaczenie celów prywatyzacyjnych i uproszczenie wydawania licencji na działalność gospodarczą.

Grecja należy do państw najmocniej dotkniętych światowym kryzysem finansowym. (PAP)

jo/ ro/ bos/ kar/

7362242 arch.

Tagi: strajk, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz