Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Grodzka i Dębski za odrzuceniem weta ws. sądów; decyzja RP po klubie

0
Podziel się:

Politycy RP Anna Grodzka i Artur Dębski uważają, że należy odrzucić weto do
obywatelskiej ustawy o okręgach sądowych. Zastrzegają jednak, że ostateczna decyzja zostanie
podjęta po posiedzeniu klubu. Musimy być konsekwentni i wspierać projekt obywatelski - mówili.

Politycy RP Anna Grodzka i Artur Dębski uważają, że należy odrzucić weto do obywatelskiej ustawy o okręgach sądowych. Zastrzegają jednak, że ostateczna decyzja zostanie podjęta po posiedzeniu klubu. Musimy być konsekwentni i wspierać projekt obywatelski - mówili.

Prezydent Bronisław Komorowski zawetował w środę obywatelską ustawę, która miała przywrócić 79 sądów zniesionych w wyniku reorganizacji na mocy tzw. reformy Jarosława Gowina.

Zasiadająca w sejmowej Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka posłanka Anna Grodzka powiedziała PAP, że jej zdaniem należy zagłosować za odrzuceniem prezydenckiego weta. "Powinniśmy być konsekwentni. Wspieraliśmy twórców obywatelskiego projektu wcześniej, powinniśmy wspierać ich też teraz" - mówiła. Zaznaczyła, że obywatelski projekt dotyczący sądów stanowił wyraz protestu dla reformy sądownictwa przygotowanej przez Gowina.

Grodzka zastrzegła jednocześnie, że decyzję w tej sprawie może podjąć tylko cały klub RP.

Posłanka była też pytana o argumenty prezydenta, że ustawa obywatelska przywracająca 79 sądów rejonowych, ma wewnętrzne wady i sprzeczności oraz o prezydencki projekt zmian w ustawie o ustroju sadów powszechnych, pozwalający ministrowi sprawiedliwości na przywrócenie sądów rejonowych na podstawie obiektywnych kryteriów. Jak przyznała, nie miała jeszcze okazji z uwagami prezydenta się zapoznać, ale przed najbliższym posiedzeniem klubu RP z pewnością to zrobi i "dokładnie je rozważy".

Także inny poseł RP Artur Dębski uważa, że weto prezydenta należy odrzucić. "Myślę, że powinniśmy konsekwentnie popierać obywatelskie projekty, o ile nie prowadzą one do destrukcji działania państwa" - mówił.

Komorowski, wetując obywatelską ustawę, skierował jednocześnie do Sejmu własny projekt zmian w ustawie o ustroju sądów powszechnych, pozwalający ministrowi sprawiedliwości na tworzenie lub znoszenie sądów rejonowych na podstawie obiektywnych kryteriów.

Według prezydenckiej propozycji sąd rejonowy mógłby być tworzony dla obszaru jednej, lub większej liczby gmin, zamieszkałych przez co najmniej 60 tys. mieszkańców, jeżeli łączna liczna spraw cywilnych, karnych i nieletnich wynosi co najmniej 7 tys. w ciągu roku kalendarzowego. (PAP)

wni/ eaw/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)