Notowania

wiadomości
14.05.2013 16:04

Gronkiewicz-Waltz o poniedziałkowych utrudnieniach komunikacyjnych

Wykonawca II linii metra zbyt późno poinformował ratusz o spodziewanych w poniedziałek utrudnieniach komunikacyjnych; ratusz w niedzielę wieczorem przekazał tę informację mediom, ale one "też trochę się nie spisały" - uważa prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Podziel się
Dodaj komentarz

Wykonawca II linii metra zbyt późno poinformował ratusz o spodziewanych w poniedziałek utrudnieniach komunikacyjnych; ratusz w niedzielę wieczorem przekazał tę informację mediom, ale one "też trochę się nie spisały" - uważa prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

W poniedziałek stacje Centrum i Świętokrzyska były zamknięte, ponieważ dotrzymano terminu wykonania prac przy budowie centralnego odcinka II linii metra prowadzonych w sobotę i niedzielę. Wielu mieszkańców o utrudnieniach dowiedziało się w drodze do pracy i musiało przesiąść się do autobusów lub tramwajów.

Zdaniem prezydent Warszawy wykonawca II linii metra za późno poinformował ratusz o możliwych utrudnieniach - było to w niedzielę po godz. 21.

"Natychmiast została wysłana informacja do 41 mediów. Niestety media, mogę powiedzieć, też trochę się nie spisały, ponieważ nie było informacji w nocy wysłanej do mieszkańców. Na naszej stronie ona była od razu zamieszczona. Liczyliśmy na media bardziej. Ale myślę, że wykonawca powinien nas uprzedzić trochę wcześniej" - mówiła we wtorek w Brukseli dziennikarzom Gronkiewicz-Waltz.

Jak powiedziała, wszystkie duże projekty infrastrukturalne cechują się na ogół "dużym stopniem nieprzewidywalności".

"Bardzo proszę mieszkańców Warszawy o wyrozumiałość i cierpliwości. To jeszcze potrwa około roku (...) jeśli chodzi o budowę drugiej linii metra. Niestety, te same problemy są w Budapeszcie, Kopenhadze, tam gdzie byłam, w Berlinie, Lizbonie. (...) Rozumiem, że różne osoby były poirytowane, ale (...) nie chcielibyśmy budować drugiej linii 25 lat" - powiedziała.

Jak zaznaczyła, ratusz spotka się z wykonawcą II linii metra i będzie rozmawiać o tej sytuacji. "To nie my siedzimy pod ziemią, ale wykonawca. Jeśli widzi, że coś się przedłuża, to (powinien informować) na kilka godzin wcześniej" - dodała.

W nocy z soboty na niedzielę jedna z tarcz drążących tunel II linii metra - "Maria" - przeszła w całości pod tunelem zachodnim I linii podziemnej kolejki. "W trakcie prac w rejonie tunelu urządzenia pomiarowe zarejestrowały przemieszczenia tunelu o amplitudzie 2,5 milimetra. Drgania te nie zagroziły bezpieczeństwu tunelu" - podkreślono w komunikacie. Zgodnie z przyjętymi procedurami bezpieczeństwa zdecydowano jednak o przedłużeniu zamknięcia stacji Centrum i Świętokrzyska I linii metra.

Centralny odcinek II linii metra będzie miał siedem stacji ("Rondo Daszyńskiego", "Rondo ONZ", "Świętokrzyska", "Nowy Świat - Uniwersytet", "Centrum Nauki Kopernik", "Stadion Narodowy" i "Dworzec Wileński") i połączy lewo- i prawobrzeżną Warszawę.

W maju konsorcjum budujące centralny odcinek II linii metra i miasto st. Warszawa zawarły ugodę o zmianie terminu zakończenia budowy; nowy termin zakończenia inwestycji to 30 września 2014 r. Początkowo miał to być październik 2013 r.

W Brukseli Gronkiewicz-Waltz wzięła udział w spotkaniu poświeconym tzw. smart city, czyli budowie miast przyszłości, które wykorzystują nowoczesne technologie z korzyścią dla mieszańców.

Z Brukseli Łukasz Osiński(PAP)

luo/ abr/ mow/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz