Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Gronkiewicz-Waltz: protesty nie mogą zakłócać życia warszawiaków

0
Podziel się

W imię prawa do demonstracji poglądów nie można ograniczać prawa
warszawiaków do normalnego życia - napisała prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz w liście do
związków zawodowych, które w tym tygodniu organizują ogólnopolski protest przeciwko polityce rządu.

bEqEHrzF

W imię prawa do demonstracji poglądów nie można ograniczać prawa warszawiaków do normalnego życia - napisała prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz w liście do związków zawodowych, które w tym tygodniu organizują ogólnopolski protest przeciwko polityce rządu.

Protest zaplanowany jest w dniach 11-14 września (od środy do soboty). Organizują go Forum Związków Zawodowych, NSZZ "Solidarność" i OPZZ.

"W najbliższą środę i sobotę dojdzie do kolejnych protestów związków zawodowych. Z zapowiedzi central związkowych wynika, że może dojść do paraliżu komunikacyjnego stolicy" - napisała Gronkiewicz-Waltz w liście do szefów związków zawodowych, który zamieszczono na stronie internetowej ratusza.

bEqEHrzH

"Zaskakującym jest fakt, że manifestacja odbędzie się dwukrotnie w ciągu tego samego tygodnia - w środę i w sobotę. W obu przypadkach przybierze formę tzw. marszu gwiaździstego. Ta forma manifestacji jest - z punktu widzenia zwykłego warszawiaka - najbardziej dotkliwa. Niezrozumiałym dla mnie jest to, że rozmiar dotkliwości dla mieszkańców stał się powodem do dumy i satysfakcji organizatorów" - podkreśla prezydent Warszawy.

Zaapelowała do organizatorów marszu: "ograniczcie swoją manifestację do sobotniego marszu lub zrezygnujcie z formy marszu gwiaździstego. Nie bierzcie warszawiaków za zakładników realizacji swoich postulatów".

"Chciałabym, żeby to panowie wytłumaczyli warszawiakom, dlaczego realizując własne prawo do demonstracji swoich poglądów nie bierzecie pod uwagę skali utrudnień w poruszaniu się po mieście przez mieszkańców Warszawy" - napisała Gronkiewicz-Waltz.

"W imię prawa do demonstracji swoich poglądów nie można ograniczać prawa warszawiaków do normalnego życia" - podkreśliła.

bEqEHrzN

Prezydent stolicy zaznaczyła jednocześnie, że prawo do demonstracji jest jednym z ważniejszych praw obowiązujących w wolnej Polsce, gwarantowanym przez konstytucję.

Gronkiewicz-Waltz zwróciła jednak uwagę, że absolutna większość zgromadzeń publicznych odbywa się w stolicy. "To tu dochodzi do około 700 protestów każdego roku. W pamięci warszawiaków ciągle pozostają: palenie opon przy okazji demonstracji czy używanie bruku jako broni skierowanej przeciwko służbom porządkowym".

W środę związkowcy organizują sześć pikiet przed budynkami ministerstw, po których przemaszerują z różnych punktów miasta przed Sejm, gdzie zostanie zorganizowane miasteczko namiotowe.

Na sobotę zaś zaplanowano ogólnopolską manifestację "Dość lekceważenia społeczeństwa", która rozpocznie się w południe jednocześnie w trzech punktach Warszawy: na błoniach przy Stadionie Narodowym, na Placu Defilad przed Pałacem Kultury i Nauki oraz przed Sejmem. Pochody z tych trzech miejsc spotkają się przy Rondzie De Gaulle'a, skąd o godz. 13 przejdą w kierunku Placu Zamkowego. Tam na scenie przy Zamku Królewskim odbędzie się finał akcji i wystąpienia liderów central związkowych. (PAP)

bEqEHrzO

js/ bno/ jbr/

bEqEHrAi
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)