Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Grupa Kontaktowa o pomocy dla Afganistanu i wyborach w tym kraju

0
Podziel się:

Międzynarodowa Grupa Kontaktowa, która koordynuje działania na rzecz
stabilizacji i odbudowy Afganistanu, rozmawiała o przyszłorocznych wyborach w tym kraju i pomocy
rozwojowej dla Afgańczyków. Polskę reprezentował wiceminister spraw zagranicznych Bogusław Winid.

Międzynarodowa Grupa Kontaktowa, która koordynuje działania na rzecz stabilizacji i odbudowy Afganistanu, rozmawiała o przyszłorocznych wyborach w tym kraju i pomocy rozwojowej dla Afgańczyków. Polskę reprezentował wiceminister spraw zagranicznych Bogusław Winid.

Polskie MSZ w komunikacie przesłanym PAP informuje, że wiceminister Bogusław Winid, który jest specjalnym przedstawicielem RP ds. Afganistanu i Pakistanu, wziął udział w spotkaniu Międzynarodowej Grupy Kontaktowej, które odbywało się w siedzibie ONZONZ w Nowym Jorku.

Uczestnicy dyskutowali m.in. na temat wyborów w Afganistanie planowanych na rok 2014 oraz roli Organizacji Narodów Zjednoczonych w tym kraju po 2014 r. Poruszyli też problem uchodźców.

"Bardzo się cieszę, że zgromadzeni na konferencji ONZ przedstawiciele wspólnoty międzynarodowej wysoko oceniają polską pomoc rozwojową w Afganistanie - podkreślił Winid, cytowany przez ministerstwo. "Debatowaliśmy, między innymi, w jakiej formie może ona być kontynuowana w roku 2015" - dodał.

Na zakończenie spotkania uczestnicy otrzymali przygotowaną przez MON i MSZ publikację dokumentującą polską pomoc rozwojową w Afganistanie.

W latach 2002-2013 Polska przeznaczyła na pomoc rozwojową na rzecz Afganistanu ponad 109 mln zł.

Międzynarodowa Grupa Kontaktowa składa się z ponad 50 państw i międzynarodowych organizacji. Została powołana w 2009 roku jako główne forum politycznej koordynacji działań podejmowanych przez na rzecz stabilizacji i odbudowy Afganistanu i współpracy w regionie.

Wybory prezydenckie w Afganistanie odbędą się w kwietniu przyszłego roku. Procedura wyborcza już się rozpoczęła. Pretendenci mogą się zgłaszać do komisji wyborczej do 6 października. W listopadzie zostanie ogłoszona oficjalna lista kandydatów, a w grudniu rozpocznie się wyborcza kampania.

W 2014 roku dowodzone przez NATO siły ISAF mają opuścić Afganistan, a odpowiedzialność za zapewnienie bezpieczeństwa przejmie afgańskie wojsko. W Afganistanie, który nadal ma otrzymywać finansową pomoc od Zachodu, pozostaną zachodni doradcy i instruktorzy. (PAP)

tgo/ ura/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)