Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Grupa łodzian chce zmniejszenia limitu podpisów pod uchwałami obywatelskimi

0
Podziel się:

Łodzianie z inicjatywy społecznej "Łodzianie Decydują" chcą, by radni
umożliwili mieszkańcom zgłaszanie obywatelskich projektów uchwał podpisanych przez 1000 osób, a nie
jak obecnie przez 6 tys. Ich zdaniem to zbyt dużo dla wielu lokalnych inicjatyw.

Łodzianie z inicjatywy społecznej "Łodzianie Decydują" chcą, by radni umożliwili mieszkańcom zgłaszanie obywatelskich projektów uchwał podpisanych przez 1000 osób, a nie jak obecnie przez 6 tys. Ich zdaniem to zbyt dużo dla wielu lokalnych inicjatyw.

"Łodzianie Decydują" to inicjatywa skupiająca 11 łódzkich organizacji społecznych i fundacji.

W środę jej przedstawiciele złożyli do Rady Miejskiej w Łodzi projekt obywatelskiej uchwały zmieniającej statut miasta i obniżającej limit podpisów pod obywatelskimi projektami uchwał z 6000 do 1000. Liczą, że ich inicjatywę poprą radni. Pod projektem podpisało się ponad 6600 łodzian.

W 2008 roku łódzcy radni przyjęli uchwałę, zgodnie z którą potrzeba 6 tysięcy podpisów, żeby mieszkańcy mogli zgłosić do Rady Miejskiej w Łodzi własne uchwały.

Według inicjatywy "Łodzianie Decydują", jest to zbyt duża bariera dla wielu lokalnych inicjatyw i możliwość ich zgłaszania stała się "martwym" przepisem.

"Obecny limit podpisów jest zbyt duży, aby obywatele z łatwością mogli składać własne projekty uchwał. Do tej pory żadna taka inicjatywa - dotycząca jakiegoś osiedla czy dzielnicy - nie została przyjęta. Ta bariera była nie do przejścia" - powiedział PAP przedstawiciel inicjatorów akcji Mateusz Szczeciński.

Podkreślił, że w innych miastach, które wprowadziły możliwość uchwał obywatelskich, potrzebna jest zdecydowanie mniejsza liczba podpisów, np. w Szczecinie wystarczy ich tylko 400.

Przypomniał, że w ostatnich wyborach radnymi zostały także takie osoby, które uzyskały zaledwie np. 600 głosów poparcia i one - jako radni - mogą zgłaszać inicjatywy. "Uważamy, że jak na Łódź limit tysiąca podpisów jest wystarczający. Jesteśmy w trakcie rozmów z klubami radnych i mamy nadzieję, że nasz projekt uzyska ich poparcie" - dodał Szczeciński.

Inicjatorzy akcji podkreślają, że obywatelska inicjatywa uchwałodawcza może być wykorzystana do zgłaszania projektów rozwojowych, tworzenia planów zagospodarowania przestrzennego, ale także i drobnych inicjatyw, takich jak: remonty drogi, chodnika, zmiany cen biletów komunikacji miejskiej, utworzenie przedszkola czy domu kultury.(PAP)

szu/ ura/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)