Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wiadomości
12.01.2014 17:17

Grupa Przyjaciół Syrii apeluje do opozycji o udział w Genewie 2

Opozycyjna Syryjska Koalicja Narodowa powinna uczestniczyć w międzynarodowej konferencji pokojowej Genewa 2, bo jest to jedyna szansa na znalezienie politycznego rozwiązania w sprawie syryjskiej wojny domowej - zaapelowała w niedzielę grupa Przyjaciół Syrii.

Podziel się
Dodaj komentarz

Opozycyjna Syryjska Koalicja Narodowa powinna uczestniczyć w międzynarodowej konferencji pokojowej Genewa 2, bo jest to jedyna szansa na znalezienie politycznego rozwiązania w sprawie syryjskiej wojny domowej - zaapelowała w niedzielę grupa Przyjaciół Syrii.

Przyjaciele Syrii to grupa zrzeszająca głównie państwa Zachodu i Zatoki Perskiej, które popierają syryjską opozycję w trwającym od marca 2011 roku konflikcie, m.in. USA, Wielką Brytanię, Francję, Niemcy, Włochy, Turcję, Arabię Saudyjską, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Katar, Egipt i Jordanię.

"Nalegamy, by Syryjska Koalicja Narodowa pozytywnie odpowiedziała na zaproszenie sekretarza generalnego ONZ Ban Ki Muna i utworzyła delegację syryjskiej opozycji" na Genewę 2 - podkreślono we wspólnym oświadczeniu wydanym po niedzielnym spotkaniu 11 państw grupy z syryjską opozycją w Paryżu.

Szef francuskiej dyplomacji Laurent Fabius, reprezentujący ministrów spraw zagranicznych uczestniczących w paryskim spotkaniu, podkreślił, że genewska konferencja to jedyna szansa na znalezienie politycznego rozwiązania syryjskiego konfliktu. "To jedyne wyjście polityczne dla Syrii. Innego nie będzie, jeśli Genewa 2 nie dojdzie do skutku" - podkreślił francuski minister.

Obecny na paryskim spotkaniu przywódca Syryjskiej Koalicji Narodowej Ahmad Dżarba nie powiedział, czy reprezentowane przez niego gremium wyśle własną delegację na Genewę 2. Podkreślił jednak, że obecni w Paryżu ministrowie zgadzają się, iż nie może być mowy o transformacji politycznej w Syrii, gdyby u władzy miał pozostać obecny prezydent Baszar el-Asad. "Wszyscy zgadzamy się, że Asad nie ma w Syrii przyszłości" - powiedział.

Grupa Przyjaciół Syrii spotkała się na 10 dni przed konferencją Genewa 2, która ma się odbyć 22 stycznia w kurorcie Montreux nad Jeziorem Genewskim.

Syryjska Koalicja Narodowa, czyli konfederacja opozycyjnych ruchów syryjskich, jest podzielona w ocenie, czy powinna wysłać tam swoją delegację. W poniedziałek w Stambule, po ponad 48 godzinach rozmów, przebywająca na uchodźstwie syryjska opozycja decyzję o ewentualnym udziale odłożyła na 17 stycznia. Kilka dni wcześniej Narodowa Rada Syryjska, jedna z najważniejszych syryjskich grup opozycyjnych wchodzących w skład Koalicji, zapowiedziała, że zbojkotuje konferencję pokojową. Nie wykluczyła, że podobną decyzję podejmie cała Koalicja.

Genewa 2 była wielokrotnie przekładana, m.in. z powodu sporów wokół listy zaproszonych krajów oraz udziału głęboko podzielonej opozycji.

Opozycyjne Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka ocenia, że prawie trzy lata konfliktu w Syrii kosztowały życie ponad 130 tysięcy ludzi.(PAP)

akl/ kar/

15470433 15470267 15470492 arch.

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz