Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Ewgenia Manołowa
|

Grupa Romów przybyła z Francji do Bułgarii

0
Podziel się:

Jest to trzecia grupa romska, która od końca sierpnia dobrowolnie opuściła Francję.

Grupa Romów przybyła z Francji do Bułgarii
(PAP/EPA)

14-osobowa grupa bułgarskich Romów przybyła z Francji do Bułgarii. Jest to trzecia grupa romska, która od końca sierpnia dobrowolnie opuściła Francję.

na zdjęciu Romowie we Francji na manifestacji* *

Romowie mieszkali pod Paryżem i nie mieli zameldowania. Według francuskich władz, zostali wezwani do zameldowania się, ale tego nie zrobili i wrócili do Bułgarii.

Zarówno władze francuskie, jak i bułgarskie podają, że chodzi o dobrowolny wyjazd. Kolejna 11-osobowa romska grupa z Francji ma przybyć 17 września. Według bułgarskiego MSZ, łącznie z Francji do kraju dobrowolnie ma wrócić około 50 Romów.

Władze bułgarskie nie protestowały z powodu odesłania Romów, podkreślając, że nie chodzi o ekstradycję, a o dobrowolny wyjazd. Nie było protestów i demonstracji przeciw polityce Francji, głównie z powodu obaw, że problem romski może opóźnić planowane na marzec 2011 roku przyłączenie Bułgarii do strefy Schengen.

Krytycznie wobec polityki prezydenta Francji Nicolasa Sarkozy'ego wyrażono się natomiast w kilku publikacjach prasowych. W wywiadzie dla dziennika _ Trud _ były szef bułgarskiej dyplomacji, obecnie europoseł Iwajło Kałfin jako _ niewytłumaczalny _ określił brak reakcji ze strony Sofii.

_ - Działania francuskich władz są nie do przyjęcia, ale brak reakcji ze strony bułgarskiego rządu - niewytłumaczalny. Oczywiście, że 30-50 bułgarskich obywateli nie stanowi przestępczego, ani emigracyjnego zagrożenia dla Francji. Jeżeli ktoś naruszył reguły, istnieją prawne sposoby jego ukarania. Zamiast tego rząd francuski rozwiązuje wewnątrzpolityczne sprawy naszym kosztem, naruszając reguły i wartości UE. Nieprzypadkowo PE przyjął rezolucję w tej sprawie _ - zauważył były dyplomata.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/30/t40478.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/ke;bedzie;mediowac;w;sprawie;romow;we;francji,83,0,667475.html) KE będzie mediować w sprawie Romów we Francji Decyzja Paryża o deportacji tysięcy Romów do Rumunii i Bułgarii wzbudziła wiele kontrowersji.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/67/t109635.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/romowie;wzywaja;do;bojkotu;towarow;z;francji,4,0,667140.html) Romowie wzywają do bojkotu towarów z Francji 6 września planują demonstrację przeciwko polityce Paryża.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)