Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Grupa Wyszehradzka chce współpracować w rozwoju turystyki

0
Podziel się:

Prowadzenie wspólnych działań marketingowych na rynkach azjatyckich oraz
pozyskiwanie środków z nowej perspektywy budżetowej UE na lata 2014-2020, to główne założenia
współpracy państw Grupy Wyszehradzkiej w ramach rozwoju turystyki.

Prowadzenie wspólnych działań marketingowych na rynkach azjatyckich oraz pozyskiwanie środków z nowej perspektywy budżetowej UE na lata 2014-2020, to główne założenia współpracy państw Grupy Wyszehradzkiej w ramach rozwoju turystyki.

W czwartek we Wrocławiu spotkali się m.in. przedstawiciele ministerstw turystyki Grupy Wyszehradzkiej oraz szefowie narodowych organizacji turystycznych. Wśród omawianych zagadnień znalazły się m.in. kwestie współpracy oraz plany wspólnych działań promocyjnych w 2013 r., stan rozwoju turystyki w poszczególnych krajach oraz stan przygotowań do nowej perspektywy finansowej UE na lata 2014-2020.

W rozmowie z dziennikarzami podsekretarz stanu w ministerstwie sportu i turystyki Katarzyna Sobierajska powiedziała, że ustalone zostały rynki turystyczne, na których wszystkie kraje Grupy postrzegają się, jako partnerzy i chcą wspólnie promować cały swój region.

"Takimi obszarami są z pewnością rynki pozaeuropejskie, z których turyści przyjeżdżając do Europy odwiedzają kilka krajów. Wspólne działania promocyjne miałyby objąć m.in. Chiny, Japonię, Indie, azjatycką część Rosji, ale także Amerykę Południową" - mówiła Sobierajska.

Wśród działań przewidzianych na 2013 r. wymieniono m.in. organizację wspólnych stoisk na turystycznych targach międzynarodowych, prowadzenie wspólnej strony internetowej, wydawanie wspólnych publikacji o tematyce turystycznej oraz organizację warsztatów.

W trakcie spotkania omawiane były m.in. możliwości realizacji wspólnych projektów w ramach nowej perspektywy budżetowej UE na lata 2014-2020. Sobierajska przyznała, że choć w perspektywie tej nie uwzględnia się wprost turystyki w priorytetowych jedenastu celach tematycznych, to jednak odnoszą się one m.in. do problematyki zwiększania zatrudnienia czy do zagadnień dziedzictwa kulturowego.

"To wszystko są obszary, gdzie można wpisać programy związane z turystyką, bo to gospodarka turystyczna wpływa na rozwój małych i średnich przedsiębiorstw oraz jest jedną z tych dziedzin, która generuje nowe miejsca pracy w UE" - podkreśliła.

Zastępca sekretarza stanu ds. turystyki ministerstwa gospodarki narodowej Republiki Węgierskiej Viktoria Horvath dodała, że w czasie posiedzenia omawiana była także kwestia wiz dla turystów spoza Europy. "Współpraca państw Grupy Wyszehradzkiej w tym względzie mogłaby doprowadzić m.in. do zmniejszenia kosztów wizowych dla turystów" - tłumaczyła.

Tegoroczny budżet na wspólne działania członków GW w dziedzinie turystyki wynosi ok. 500 tys. euro, ale Sobierajska zaznaczyła, że wszystkie te działania są dodatkowo wzmacniane przez indywidualne programy realizowane przez poszczególne państwa. "Podczas spotkania wybrzmiała jednak potrzeba, aby kwota ta uległa zwiększeniu" - dodała.

Grupa Wyszehradzka, w skład której wchodzą Polska, Węgry, Czechy i Słowacja, powstała w lutym 1991 r., a jej celem była współpraca z UE oraz Sojuszem Północnoatlantyckim w kwestii przystąpienia czterech krajów ją tworzących do UE i NATO.

Współpraca w Grupie Wyszehradzkiej nie ma charakteru instytucjonalnego, opiera się na konsultacjach w ramach cyklicznych spotkań na różnych poziomach politycznych, w tym głównie prezydentów, premierów i ministrów spraw zagranicznych. Nazwa Grupy pochodzi od miasta Wyszehrad w północnych Węgrzech, które gościło w roku 1335 r. zjazd królów Czech, Węgier i Polski.(PAP)

mic/ mki/ mow/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)