Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
grupa wyszehradzka
16.06.2008 07:50

Grupa Wyszehradzka o wschodniej polityce UE

Donald Tusk ma przedstawić w Pradze założenia tzw. Partnerstwa Wschodniego

Podziel się
Dodaj komentarz
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

W Pradze spotykają się premierzy państw Grupy Wyszehradzkiej. * *Donald Tusk ma przedstawić w Pradze założenia tzw. Partnerstwa Wschodniego.

W lipcu Warszawa przejmie od Pragi półroczne przewodnictwo w Grupie Wyszehradzkiej. Czerwcowy szczyt jest zatem - obok podsumowania prezydencji czeskiej - okazją dla przedstawienia polskich priorytetów. Polska - jak zapowiada rząd - chce skoncentrować się na relacjach z naszymi wschodnimi sąsiadami.

Donald Tusk ma przedstawić w Pradze założenia tzw. Partnerstwa Wschodniego. Ta polsko-szwedzka propozycja wzmacniania wschodniego wymiaru Europejskiej Polityki Sąsiedztwa UE uzyskała już wstępną aprobatę szefów dyplomacji _ 27 _, będzie jednym z tematów przyszłotygodniowego posiedzenia Rady Europejskiej w Brukseli.

Polski rząd szuka sojuszników dla tego projektu. Przewiduje on stworzenie forum regionalnej współpracy 27 państw UE z pięcioma sąsiadami wschodnimi: Ukrainą, Mołdawią, Gruzją, Azerbejdżanem i Armenią oraz - na poziomie technicznym i eksperckim - z Białorusią. Polska chce liberalizować politykę wizową, szczególnie w stosunku do Białorusi.

Celem Partnerstwa Wschodniego jest dążenie do ruchu bezwizowego i stworzenie strefy wolnego handlu. Projekt przewiduje zawieranie umów o współpracy z poszczególnymi krajami sąsiedzkimi - na wzór tej, którą obecnie Komisja Europejska negocjuje z Ukrainą.

Polska chce, aby w kręgu zainteresowania Grupy znalazły się sprawy Ukrainy i Gruzji - w trakcie naszego przewodnictwa odbędą się m.in. konsultacje Grupy z Ukrainą. Premier Tusk mówił wcześniej, że Polska chce wzmocnić współpracę między Grupą Wyszehradzką a państwami bałtyckimi (Litwa, Łotwa, Estonia).

Premier zapowiedział, że jednym z pierwszych posunięć polskiej prezydencji będzie zorganizowanie w Gdańsku spotkania Grupy Wyszehradzkiej i krajów nadbałtyckich - Litwy, Łotwy i Estonii. Niewykluczone - mówił - że do tego grona dołączą Rumunia i Bułgaria.

Tusk chce namawiać uczestników spotkania do zorganizowania w Gdańsku w przyszłym roku wspólnych obchodów 70-lecia wybuchu II wojny światowej i 20-lecia Jesieni Ludów, czyli wydarzeń związanych z obaleniem ustroju komunistycznego w Europie Środkowo- Wschodniej.

Ważnym tematem szczytu w Pradze będzie na pewno przyszłość Traktatu Lizbońskiego po fiasku referendum ratyfikacyjnego w Irlandii. Grupa Wyszehradzka zbiera się na niecały tydzień przed szczytem Rady Europejskiej w Brukseli, którą niemal na pewno zdominuje temat irlandzkiego referendum. Tusk opowiada się za kontynuowaniem procesu ratyfikacji i jednoczesnym szukaniem sposobu, który pozwoliłby Irlandczykom przyjąć Traktat.

Inne przewidywalne tematy praskiego szczytu to bezpieczeństwo energetyczne, dywersyfikacja dostaw źródeł energii, amerykańska tarczy antyrakietowa, stosunki z Rosją i sytuacja na Bałkanach, ze szczególnym uwzględnieniem Kosowa.

W Pradze Spotkają się najpierw szefowie rządów krajów Grupy Wyszehradzkiej, później dołączy do nich Nicolas Sarkozy. Francja przejmuje w nadchodzącym półroczu przewodnictwo w UE.

Szczyt zakończy się przyjęciem wspólnej deklaracji szefów rządów Grupy Wyszehradzkiej i Sarkozy'ego. Deklaracja ma dotyczyć m.in. o europejskiej polityki sąsiedztwa.

| Grupa Wyszehradzka |
| --- |
| Grupę Wyszehradzką utworzono w 1991 roku. Głównym celem Grupy była harmonizacja działań państw członkowskich na rzecz integracji z instytucjami europejskimi. W 2004 roku premierzy krajów grupy uznali, że wytyczone w 1991 roku cele zostały osiągnięte, jednak wyrazili gotowość rozwijania współpracy, już jako członkowie UE i NATO |

Tagi: grupa wyszehradzka, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz