Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Gruzja: Saakaszwili: niepodległość zależy od integracji z Europą

0
Podziel się

Niepodległość Gruzji zależy od jej dalszej integracji ze
strukturami europejskimi i euroatlantyckimi - mówił w środę, w Dniu Niepodległości Gruzji,
prezydent Micheil Saakaszwili. Podczas obchodów odsłonił pomnik poległych w walce o niepodległość.

bEhXXwVx

Niepodległość Gruzji zależy od jej dalszej integracji ze strukturami europejskimi i euroatlantyckimi - mówił w środę, w Dniu Niepodległości Gruzji, prezydent Micheil Saakaszwili. Podczas obchodów odsłonił pomnik poległych w walce o niepodległość.

"Dzisiaj walka o utrzymanie naszej niepodległości zależy od naszych sukcesów w budowaniu gruzińskiej państwowości, we wdrożeniu reform, od tego, czy będziemy kontynuować integrację naszego kraju ze strukturami europejskimi i euroatlantyckimi, od tego, jak szybko znowu staniemy się nowoczesnym narodem europejskim" - powiedział Saakaszwili, cytowany przez niezależny portal Civil Georgia.

Mówił też o konieczności walki z korupcją i "klanami" oraz stworzenia nowych miejsc pracy.

bEhXXwVz

Nawiązując do wojny rosyjsko-gruzińskiej o Osetię Południową, ostrzegł, że "gdyby w 2008 roku (premier Rosji) Władimir Putin zrealizował swoje plany, stolica Gruzji nie istniałaby".

Według Saakaszwilego dziś niepodległość Gruzji "stoi w konfrontacji z imperium" i wobec sił, które - jak oświadczył - "nie szczędzą wysiłków, by pokonać nas w walce o wolność". "Jeśli chcemy, by Gruzja istniała, powinniśmy wszyscy być gotowi nałożyć mundur, w decydującym momencie wziąć do ręki broń i zginąć na naszej ziemi" - apelował.

Na odsłoniętym w środę pomniku widnieją nazwiska około 3,5 tys. osób, które zginęły w walce o niepodległość Gruzji od 1921 roku, czyli inwazji Armii Czerwonej, w konfliktach zbrojnych z Rosją i ZSRR - informuje agencja AFP.

"Gruzja obchodzi dziś swój Dzień Niepodległości w przekonaniu, że toczy walkę o istnienie z nieustępliwym i bezwzględnym wrogiem" - pisze w środę brytyjski "The Times". Gazeta cytuje przedstawiciela wywiadu gruzińskiego, według którego Gruzja jest dla Moskwy "niezałatwioną sprawą". Źródło to zarzuca Rosji m.in. prowadzenie "bardzo aktywnej operacji wywiadowczej" wobec niej, zastraszanie inwestorów i wspieranie sprzyjających Rosji polityków. "Przy całym krytycyzmie dla Saakaszwilego (...) nikt nie atakuje jego postawy wobec Rosji" - ocenia "The Times". (PAP)

bEhXXwVF

awl/ mc/

6311563 int.

bEhXXwWa
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)