Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Gruzja: Zatrzymania w związku z domniemanym znęcaniem się nad żołnierzami

0
Podziel się:

Szef sztabu sił zbrojnych Gruzji oraz były minister obrony zostali w
środę zatrzymani w związku z oskarżeniami o znęcanie się nad żołnierzami. Opozycja oskarża premiera
Bidzinę Iwaniszwilego, u władzy od miesiąca, o prześladowanie przeciwników politycznych.

Szef sztabu sił zbrojnych Gruzji oraz były minister obrony zostali w środę zatrzymani w związku z oskarżeniami o znęcanie się nad żołnierzami. Opozycja oskarża premiera Bidzinę Iwaniszwilego, u władzy od miesiąca, o prześladowanie przeciwników politycznych.

Zatrzymani są podejrzewani o nadużycie władzy, na razie jednak nie postawiono im formalnych zarzutów - poinformował prokurator Archil Kbilaszwili.

Jak dodał, w październiku 2010 roku ówczesny minister obrony Bacho Achalaia miał fizycznie i słownie znęcać się nad sześcioma żołnierzami; obecny przy tym miał być również szef sztabu generalnego Giorgi Kalandadze. Zatrzymano także dowódcę brygady. Wszystkim trzem zatrzymanym grozi do ośmiu lat pozbawienia wolności.

Opozycja twierdzi, że zatrzymania mają podłoże polityczne, i oskarża premiera Bidzinę Iwaniszwilego o prześladowanie przeciwników politycznych.

Koalicja Gruzińskie Marzenie nowego premiera w październikowych wyborach parlamentarnych pokonała ugrupowanie Zjednoczony Ruch Narodowy (ZRN) prezydenta Micheila Saakaszwilego. Iwaniszwili, miliarder, który fortuny dorobił się w Rosji i do niedawna pozostawał w Gruzji szerzej nieznany, wielokrotnie deklarował, że po dojściu do władzy zbada doniesienia o nadużywaniu władzy przez urzędników mianowanych przez Saakaszwilego.

Część społeczeństwa domaga się również ukarania bliskich współpracowników prezydenta z powodu ujawnionego tuż przed wyborami skandalu ze znęcaniem się nad więźniami w zakładzie karnym w Tbilisi. Ujawnienie incydentu wywołało masowe protesty.

Saakaszwili, który urząd prezydenta pełni od dziewięciu lat, przeforsował w kraju reformy gospodarcze i polityczne oraz przyciągnął zagraniczne inwestycje, które przyczyniły się do imponującego wzrostu gospodarczego. Przeżył jednak drastyczny spadek popularności po tym, jak w sierpniu 2008 roku sprowokował konflikt z Rosją o dwie separatystyczne republiki gruzińskie, Abchazję i Osetię Południową. Wojna trwała kilka dni i zakończyła się sromotną porażką Gruzji.(PAP)

akl/ ro/

12577649 12577645 arch.

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)