Notowania

wiadomości
16.03.2011 17:44

Grybauskaite: Litwa zażąda ostrej kontroli elektrowni na Białorusi

Prezydent Litwy Dalia Grybauskaite powiedziała w środę, że jeśli na Białorusi zostanie wybudowana elektrownia atomowa, to jej kraj zażąda ostrej kontroli międzynarodowej tej siłowni.

Podziel się
Dodaj komentarz

Prezydent Litwy Dalia Grybauskaite powiedziała w środę, że jeśli na Białorusi zostanie wybudowana elektrownia atomowa, to jej kraj zażąda ostrej kontroli międzynarodowej tej siłowni.

"Jeżeli taka elektrownia powstanie konieczne będzie jej monitorowanie przez 24 godziny na dobę przez międzynarodowe organizacje zajmujące się bezpieczeństwem (nuklearnym). I tego Litwa na pewno będzie żądała" - powiedziała Grybauskaite.

Białoruś i Rosja podpisały we wtorek porozumienie w sprawie finansowania budowy elektrowni atomowej w Ostrowcu (biał. Astrawiec), zaledwie 23 km od granicy z Litwą i 50 km od Wilna. Przewiduje się, że w ciągu najbliższego miesiąca zostanie osiągnięte porozumienie o przyznaniu Mińskowi przez Moskwę pożyczki wysokości 6 mld dolarów na realizację tego projektu. Elektrownia ma powstać do 2016 roku.

Prezydent Grybauskaite powiedziała, że po katastrofie nuklearnej w Japonii nie chce podejmować pochopnych decyzji w sprawie budowy nowej elektrowni atomowej na Litwie.

"Nie spieszę się z wnioskami. Litwa powinna pozostawić otwarte drzwi dla różnych struktur energetycznych, ale priorytetem dnia dzisiejszego i jutrzejszego jest energetyka alternatywna" - powiedziała prezydent.

W ocenie przewodniczącej Sejmu Ireny Degutiene, "tragedia w Japonii jeszcze bardziej utrudni poszukiwanie inwestora strategicznego" dla nowej siłowni, która ma być wspólnym projektem Litwy, Polski, Łotwy i Estonii.

Dotychczas zakładano, że nowa siłownia na Litwie, w miejsce zamkniętej Ignalińskiej Elektrowni Atomowej, ma być wybudowana do 2018 roku.

Z Wilna Aleksandra Akińczo (PAP)

aki/ ap/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz