Notowania

wiadomości
04.06.2013 17:13

GTI Travel Poland złoży oświadczenie o niewypłacalności

# dochodzi informacja urzędu marszałkowskiego ws. GTI Travel Poland #

Podziel się
Dodaj komentarz

# dochodzi informacja urzędu marszałkowskiego ws. GTI Travel Poland #

04.06. Warszawa (PAP) - Przedstawiciele biura podróży GTI Travel Poland mają złożyć we wtorek oświadczenie o niewypłacalności - poinformowała PAP rzeczniczka Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego Marta Milewska. Za granicą może być kilkuset polskich turystów, klientów GTI.

"Biuro podróży GTI Travel Poland poinformowało urząd marszałkowski, że zamierza jeszcze dziś złożyć oświadczenie o niewypłacalności" - podkreśliła Milewska. Rzeczniczka urzędu mówiła wcześniej PAP, że biuro zawiesiło we wtorek sprzedaż wycieczek.

W poniedziałek upadłość ogłosiło niemieckie biuro podróży GTI Travel. Rzeczniczka organizacji Deutscher Reiseverband, reprezentującej interesy niemieckich firm turystycznych, Sibylle Zeuch mówiła we wtorek PAP, że niemieccy turyści są ubezpieczeni i nic im nie grozi.

Według niemieckiego dziennika "Frankfurter Allgemeine Zeitung", w Turcji jest około 300 turystów upadłego biura GTI Travel, których trzeba będzie sprowadzić do Niemiec. Zdaniem gazety powodem kłopotów GTI było złe zarządzanie w Kayi Group, tureckiej firmie matce GTI. Działalność zawiesiła też należąca do Kayi Group linia lotnicza Sky Airlines.

Milewska wyjaśniła, że gwarancję ubezpieczeniową, z której pieniądze są przeznaczane na sprowadzanie turystów do kraju, można uruchomić w momencie złożenia przez biuro oświadczenia o niewypłacalności.

GTI Travel Poland informowało we wtorek po południu na Facebooku, że szuka lotów zastępczych na niektórych trasach, ponieważ część odbywała się za pośrednictwem Sky Airlines i musi je zastąpić innymi liniami.

Urząd Marszałkowski dowiedział się o problemach GTI Travel Poland we wtorek rano. "Nasz departament skontaktował się z kierownictwem biura. Oczywiście jesteśmy też w kontakcie z Ministerstwem Spraw Zagranicznych. Robimy rekonesans. Staramy się trzymać rękę na pulsie i sprawdzić, ile osób jest poza granicami kraju" - wyjaśniła rzeczniczka UMWM.

Milewska powiedziała, że gwarancja ubezpieczeniowa dla tego biura wynosi ponad 7 mln zł. "Jeśli chodzi o liczbę osób, które przebywają poza granicami naszego kraju, to mamy jeszcze niepewne dane. Może ich być od 700 do około 1000 osób" - powiedziała. Dodała, że urząd czeka na zweryfikowanie tych informacji przez biuro.

Biuro zapowiedziało, że przedstawi komunikat zarządu. "W celu ochrony klientów wstrzymaliśmy dla bezpieczeństwa sprzedaż ofert GTI Travel Poland" - dodano.

Kayi Group istnieje od 1988 roku. Specjalizuje się w ofertach turystycznych dla Niemiec, Holandii i Rosji, a od 1999 r. również dla klientów z Polski.

Według Krajowego Rejestru Długów (KRD) rośnie liczba biur i agencji turystycznych, które mają problemy finansowe. Na koniec 2012 r. w bazie KRD było ich 427, w połowie kwietnia br. - 441, a na koniec maja - 454. Obecnie ich dług wynosi ponad 8,8 mln zł. KRD wskazał, że zadłużenie to może być jeszcze większe, ponieważ wierzyciele zagraniczni, zwłaszcza spoza Unii Europejskiej, nie rejestrują długów polskich biur podróży u nas.(PAP)

(planujemy kontynuację tematu)

dol/ lep/ je/ mow/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz