Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

"Guardian" o Smoleńsku: Wielkoduszna reakcja Rosjan

0
Podziel się

Prof. Ash podkreśla, że rosyjskie śledztwo ws. katastrofy pokazuje zmianę nastawienia.

"Guardian" o Smoleńsku: Wielkoduszna reakcja Rosjan
(kprm.gov.pl)
bEgjzXnV

Raport Międzypaństwowego Komitetu Lotniczego w sprawie katastrofy w Smoleńsku nie odpowiada na wszystkie pytania, ale nie zmienia to faktu, że samolot nie powinien był lądować we mgle - napisał Timothy Garton Ash _ Guardianie _

_ Raport MAK pomija milczeniem kwestię stanu smoleńskiego lotniska, rolę kontrolerów w wieży i ich rozmowy z przełożonymi. Te braki nie dziwią, jeśli wziąć pod uwagę, że Komitet, który przygotował raport, jest również odpowiedzialny za nadzór nad stanem lotnisk _ - uznał oksfordzki profesor.

Mimo tych braków _ raport potwierdza wnioski, do których już wcześniej doszli wszyscy rozsądni obserwatorzy: samolot nigdy nie powinien był lądować we mgle i pilot zapewne lądował z powodu presji wywieranej na niego ze strony dowódcy sił powietrznych, przez pewien czas przebywającego w kabinie, a ostatecznie z powodu wyrażonych, lub domniemanych życzeń samego prezydenta _ - zaznaczył historyk.

bEgjzXnX

[ ( http://static1.money.pl/i/h/50/t132402.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/prezes;pis;dezercja;premiera;marka;polska;zagrozona,8,0,775432.html) Prezes PiS: dezercja premiera, marka Polska zagrożona

Ash wskazuje, że spór o okoliczności, w których nastąpiła katastrofa głęboko podzielił polską opinię i polityków, a do tragedii doszło, gdy wyglądało na to, że stosunki polsko-rosyjskie zaczynają się poprawiać.

O początkowej reakcji Moskwy na wiadomość o rozbiciu samolotu z prezydentem Lechem Kaczyńskim na pokładzie pisze, że była _ niemal zdumiewająco wielkoduszna, pełna zrozumienia i szacunku _.

Jako przykład przytacza emisję filmu Andrzeja Wajdy _ Katyń _ w czasie największej oglądalności w rosyjskiej telewizji państwowej, mimo że film ten _ godzi w samo sedno centralnego patriotycznego mitu współczesnej Rosji, demaskując sowiecko-hitlerowską kolaborację _.

bEgjzXod

Zauważa zarazem, że _ stare nawyki tak łatwo się nie kończą _, czego wyrazem było _ boleśnie powolne zbiurokratyzowane dochodzenie (rosyjskich władz) w sprawie katastrofy _.

Długo oczekiwany raport polskiej komisji, spodziewany za kilka tygodni, może - w ocenie Asha - wydobyć na jaw _ dalsze szokujące szczegóły _ katastrofy, choć nie zanosi się, by miał być końcem kontrowersji, co jest tragedią dla rodzin ofiar, które nie mogą opłakiwać bliskich w spokoju.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/254/t94462.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/matka;prezydenta;nie;przyjmie;250;tys;zl,29,0,775197.html) Matka prezydenta nie przyjmie 250 tys. zł Jadwiga Kaczyńska nie przyjmie zadośćuczynienia za tragiczną śmierć swojego syna.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/125/t95101.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/polacy;pytaja;o;defragmentacje;wraku;tu-154m,127,0,771967.html) Polacy pytają o "defragmentację" wraku Tu-154M Trwa śledztwo w sprawie niszczenia dowodów ws. katastrofy smoleńskiej.
bEgjzXoy
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)