Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

GUS: dane ze spisu rolnego są wiarygodne

0
Podziel się:

Specjaliści GUS przekonywali w czwartek, że dane wprowadzane przez
rachmistrzów, przeprowadzających spis rolny są wiarygodne. Rachmistrzowie ponoszą odpowiedzialność
prawną za prawdziwość dostarczanych informacji; dodatkowo dane te są na bieżąco weryfikowane -
podkreślali.

Specjaliści GUS przekonywali w czwartek, że dane wprowadzane przez rachmistrzów, przeprowadzających spis rolny są wiarygodne. Rachmistrzowie ponoszą odpowiedzialność prawną za prawdziwość dostarczanych informacji; dodatkowo dane te są na bieżąco weryfikowane - podkreślali.

Powszechny spis rolny przeprowadzany jest w całym kraju od 1 września. Ankieterzy i rachmistrzowie będą odwiedzali gospodarstwa do końca października. Rolnicy mogą też samodzielnie wziąć udział w spisie - do 17 października mogą wypełniać ankiety w internecie.

"Rachmistrzowie ponoszą odpowiedzialność prawną za wyniki przeprowadzanego przez nich spisu rolnego, a system jest tak skonstruowany, by na bieżąco kontrolować dane i porównywać je zarówno z informacjami z rejestru administracyjnego, jak i z przeprowadzonego w 2007 r. spisu próbnego, a także spisu z 2002 r." - zapewniały specjalistki GUS Renata Kaczkowska i Magdalena Janczur-Knapek w trakcie czatu przeprowadzonego w PAP.

Rolnikom także opłaca się podawanie prawdziwych danych GUS-owi - mówił z kolei rzecznik GUS Wiesław Łagodziński. Jak przekonywał, opracowanie Wspólnej Polityki Rolnej działa również na ich korzyść.

Powszechny spis rolny obejmie 1,8 mln gospodarstw rolnych o powierzchni powyżej 1 ha oraz reprezentatywną próbę ok. 150 tys. gospodarstw poniżej 1 ha, a także na zlecenie KE - badania metod produkcji rolnej na próbie 200 tys. gospodarstw. Weźmie w nim udział ok. 12 tys. rachmistrzów spisowych.

Spis prowadzony jest po raz pierwszy po wstąpieniu Polski do UE. Ma dostarczyć informacji dotyczących ogólnej charakterystyki gospodarstwa rolnego, powierzchni gruntów, zasiewów, pogłowia zwierząt gospodarskich. GUS chce także zebrać informacje o liczbie ciągników i innych maszyn rolniczych, o zużyciu nawozów, strukturze dochodów gospodarstwa rolnego oraz o korzystaniu z programów wsparcia dla rolnictwa.

Dane te będą podstawą do planowania różnych działań w rolnictwie w naszym kraju. Ponadto są potrzebne Komisji Europejskiej do opracowania Wspólnej Polityki Rolnej po 2013 r.(PAP)

wni/ bos/ mow/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)