Notowania

wiadomości
13.07.2011 14:37

GUS: Inflacja spadła w VI wobec V o 0,4 proc. dzięki cenom żywności

Inflacja spadła w czerwcu w ujęciu miesięcznym o 0,4 proc. dzięki spadkowi cen żywności, opłat w zakresie łączności oraz transportu - podał GUS w środę.

Podziel się
Dodaj komentarz

Inflacja spadła w czerwcu w ujęciu miesięcznym o 0,4 proc. dzięki spadkowi cen żywności, opłat w zakresie łączności oraz transportu - podał GUS w środę.

"Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w czerwcu 2011 r., w porównaniu z poprzednim miesiącem, obniżyły się - po raz pierwszy od sierpnia ub. roku - o 0,4 proc. W poszczególnych grupach towarów i usług konsumpcyjnych odnotowano zróżnicowaną dynamikę cen. Największy wpływ na wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem miał w czerwcu spadek cen żywności (o 2,0 proc.) oraz opłat w zakresie łączności (o 1,7 proc.) i transportu (o 0,3 proc.), co obniżyło wskaźnik odpowiednio: o 0,45 pkt. proc., 0,07 pkt. proc. i 0,03 pkt. proc" - podał GUS.

Podwyżki cen towarów i usług związanych z mieszkaniem (o 0,2 proc.) podniosły ten wskaźnik o 0,05 pkt. proc.

"Wzrost cen towarów i usług konsumpcyjnych w skali roku w czerwcu był niższy niż w maju br. (4,2 proc. wobec 5,0 proc.), lecz nadal znajdował się powyżej górnej granicy odchyleń od celu inflacyjnego określonego przez Radę Polityki Pieniężnej (2,5 proc.)" - napisał GUS.

"Największy wpływ na ukształtowanie się wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych na tym poziomie miały podwyżki cen żywności (o 6,7 proc.) oraz opłat związanych z mieszkaniem (o 5,1 proc.), które podniosły ten wskaźnik odpowiednio: o 1,46 pkt. proc. i 1,30 pkt. proc. Spadek cen w zakresie łączności (o 3,6 proc.) obniżył wskaźnik w tym okresie o 0,16 pkt. proc." - napisano. (PAP)

map/ osz/ mki/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz