Notowania

wiadomości
22.05.2012 14:39

GUS: klimat koniunktury w przemyśle nadal pozytywny

Ogólny klimat koniunktury w przetwórstwie przemysłowym w maju oceniany jest pozytywnie, choć nieco gorzej niż w kwietniu i w analogicznym miesiącu ostatnich dwóch lat - podał we wtorek Główny Urząd Statystyczny w komunikacie.

Podziel się
Dodaj komentarz

*Ogólny klimat koniunktury w przetwórstwie przemysłowym w maju oceniany jest pozytywnie, choć nieco gorzej niż w kwietniu i w analogicznym miesiącu ostatnich dwóch lat - podał we wtorek Główny Urząd Statystyczny w komunikacie. *

"Na mniej korzystne oceny koniunktury niż przed miesiącem wpływa pogorszenie ocen dotyczących zarówno bieżącego, jak i przyszłego portfela zamówień i produkcji. Nieznacznie zmniejszają się trudności w regulowaniu bieżących zobowiązań finansowych, odpowiednie przewidywania są pesymistyczne, zbliżone do prognoz z kwietnia" - napisano w podsumowaniu badania.

Wskazano też, że ceny wyrobów przemysłowych mogą rosnąć nieco wolniej niż przewidywano przed miesiącem.

Z badania wynika, że "przedsiębiorcy wskazują na stabilizację poziomu bieżącej produkcji". "Prognozy dotyczące portfela zamówień i produkcji są optymistyczne, ale ostrożniejsze od formułowanych w kwietniu. Stan zapasów wyrobów gotowych określany jest przez przedsiębiorców jako nadmierny w stosunku do zapotrzebowania. Nieznacznie wolniej niż przed miesiącem rosną należności od kontrahentów" - napisano.

Dodano, że "trudności w regulowaniu bieżących zobowiązań finansowych są nadal znaczące, choć nieco mniejsze niż w ubiegłym miesiącu". "Przewidywania w tym zakresie są pesymistyczne, zbliżone do prognoz z kwietnia. Dyrektorzy planują redukcje zatrudnienia nieco większe niż zapowiadali w ubiegłym miesiącu. Ceny wyrobów przemysłowych mogą rosnąć nieznacznie wolniej niż przewidywano w kwietniu" - podano. (PAP)

nik/ jtt/ amac/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz