Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

GUS: największy wpływ na inflację miały ceny transportu, odzieży, obuwia

0
Podziel się

Największy wpływ na wzrost inflacji we wrześniu w ujęciu miesiąc do
miesiąca miały opłaty związane z transportem, które rosły o 0,8 proc. oraz ceny odzieży i obuwia -
wynika z danych GUS.

bEqAQSOJ

Największy wpływ na wzrost inflacji we wrześniu w ujęciu miesiąc do miesiąca miały opłaty związane z transportem, które rosły o 0,8 proc. oraz ceny odzieży i obuwia - wynika z danych GUS.

"Największy wpływ na wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem miały w tym okresie podwyżki opłat związanych z transportem (o 0,8 proc.), wzrost cen odzieży i obuwia (o 0,7 proc.), a także towarów i usług związanych z mieszkaniem (o 0,1 proc.), które podwyższyły wskaźnik odpowiednio o 0,07 pkt. proc., 0,03 pkt. proc. i 0,02 pkt. proc. Niższe ceny w zakresie edukacji (o 6,9 proc.) oraz zdrowia (o 0,4 proc.) obniżyły ten wskaźnik odpowiednio o 0,08 pkt. proc. i 0,02 pkt. proc." - napisano w komunikacie GUS.

Wzrost cen towarów i usług konsumpcyjnych we wrześniu, w porównaniu z analogicznym miesiącem ub. roku, wyniósł 1,0 proc.

bEqAQSOL

"Największy wpływ na ukształtowanie się wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych na tym poziomie miał wzrost cen żywności (o 2,9 proc.), opłat związanych z mieszkaniem (o 1,8 proc.), podwyżki cen w zakresie rekreacji i kultury (o 3,9 proc.), a także wyższe ceny napojów alkoholowych i wyrobów tytoniowych (o 3,7 proc.), które podniosły ten wskaźnik odpowiednio o 0,64 pkt. proc., 0,47 pkt. proc., 0,31 pkt. proc. i 0,24 pkt. proc. Obniżki opłat związanych z łącznością (o 9,7 proc.), niższe ceny odzieży i obuwia (o 4,7 proc.), a także w zakresie transportu (o 1,4 proc.) obniżyły wskaźnik w tym okresie odpowiednio o 0,40 pkt. proc., 0,22 pkt. proc. i 0,14 pkt. proc. (PAP)

map/ ana/ je/

bEqAQSPm
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)