Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

GUS: PKB wzrósł w IV kwartale 2012 r. o 1,1 proc. rok do roku

0
Podziel się:

PKB Polski wzrósł w czwartym kwartale 2012 roku o 1,1 proc. rok do roku w
porównaniu ze wzrostem o 1,4 proc. w ujęciu rocznym w trzecim kwartale ub. r. - wynika ze wstępnych
szacunków GUS. W ujęciu kwartalnym PKB wzrósł w czwartym kwartale o 0,2 proc.

PKB Polski wzrósł w czwartym kwartale 2012 roku o 1,1 proc. rok do roku w porównaniu ze wzrostem o 1,4 proc. w ujęciu rocznym w trzecim kwartale ub. r. - wynika ze wstępnych szacunków GUS. W ujęciu kwartalnym PKB wzrósł w czwartym kwartale o 0,2 proc.

"W czwartym kwartale 2012 r. PKB wyrównany sezonowo (w cenach stałych przy roku odniesienia 2005) wzrósł realnie o 0,2 proc. w porównaniu z poprzednim kwartałem i był wyższy niż przed rokiem o 1,1 proc." - napisano w piątkowym komunikacie Głównego Urzędu Statystycznego.

Dodano, że PKB niewyrównany sezonowo, czyli w cenach stałych średniorocznych z poprzedniego roku, wzrósł realnie o 1,1 proc. w porównaniu z czwartym kwartałem 2011 r.

"W całym 2012 r. PKB wzrósł realnie o 2,0 proc." - przypomniał GUS.

W komunikacie wskazano, że na dalsze spowolnienie tempa wzrostu PKB w czwartym kwartale ub. r. wpłynął nienotowany od wielu lat spadek spożycia ogółem oraz nieco mniejszy niż w trzecim kwartale 2012 r. spadek akumulacji. "W efekcie popyt krajowy w skali roku obniżył się o 0,7 proc., podobnie jak w trzecim kwartale 2012 r." - podał GUS.

Dodano, że wpływ popytu krajowego na wzrost PKB był negatywny i wyniósł minus 0,7 pkt proc. (wpływ spożycia ogółem minus 0,5 pkt proc. i akumulacji minus 0,2 pkt proc.). "Ujemny wpływ spożycia ogółem na wzrost PKB spowodowany był obniżeniem spożycia indywidualnego. Wpływ spożycia publicznego był neutralny. Na negatywny wpływ akumulacji na tempo wzrostu gospodarczego złożyła się w równym stopniu ujemna kontrybucja przyrostu rzeczowych środków obrotowych i ujemny wpływ popytu inwestycyjnego, po minus 0,1 pkt proc." - czytamy w komunikacie.

Dodano, że utrzymał się pozytywny wpływ eksportu netto na tempo wzrostu gospodarczego (+1,8 pkt proc.), co było efektem nieco szybszego niż w poprzednim kwartale wzrostu eksportu, przy wolniejszym spadku importu. (PAP)

rbk/ pad/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)